VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potraviny nestačí, důležité je vzdělání a pracovní příležitost

Pavlíkov – Další z cestovatelských večerů v galerii Jiřího Andrle se nesl v duchu humanity a dobrovolnictví. Lékař Rastislav Maďar přítomným přednášel o dobrovolnictví v Africe.

7.3.2013
SDÍLEJ:

Přednáška lékaře Rastislava Maďara v Pavlíkově o humanitární pomoci AfriceFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Dobrovolnictví zaštiťuje organizace International Humanity. Její činnost podporují také rakovničtí lékaři. Ti byli také přítomni na besedě a mnozí z nich se s Rastislavem Maďarem znali osobně. Organizace International Humanity neposkytuje pouze lékařskou péči, ale také podporuje vzdělávání a zručnost. Jejím cílem je zejména dosažení udržitelného rozvoje, to znamená soběstačnost a nezávislost na humanitární pomoci.

Cestovatelský večer v Pavlíkově tentokrát patřil loňské misi v jihovýchodní Africe, především v Malawi. V tomto místě je problém s hygienou kvůli velkému nedostatku vody. Lidé si tu neumyjí ruce několik dní, to je úplně běžné. Hrozí tu řada nemocí: malárie, střevní parazitární infekce, v období dešťů cholera, infekce dýchacích cest. Obyvatelé mají také problémy s klouby a páteří.

Rastislav Maďar se dostal do nejchudších částí Afriky: „Tady se doslova zastavil čas, protože obyvatelé nečerpají informace z novin, časopisů nebo dokonce z internetu, ale vše se dozvídají jen od starších obyvatel." Podle něj humanitární pomoc Africe, například potraviny zdarma, je jen mediální klišé. Devadesát procent této pomoci se k potřebným vůbec nedostalo, pouze v případech velkého hladomoru. Je proto důležité, mít na konci cesty humanitární pomoci svého člověka, který zajistí vše potřebné.

Vzdělání
Největší pomocí je například umožnit dětem vystudovat střední školu. Vzestupem vzdělanosti totiž klesá počet narozených dětí v rodině. Vzdělaní lidé se postarají sami o sebe a vychovají tak i své děti, vrátí tím vědomosti do své vesnice. Tím už nebudou potřebovat další humanitární pomoc.

„Tito lidé to tak chtějí, protože pro otce rodiny je nepříjemné postavit se někam do fronty a čekat na pomoc. On ale nemá jinou možnost. Snažíme se, pokud nabídneme nějakou pomoc, aby dál běželo pokud možno vše samo. Například když rodina dostane šicí stroj, na živobytí si dále vydělá několik generací," popisoval své zkušenosti Rastislav Maďar. Vzdělání zajišťují také místní dobrovolníci, například tancem.

Lékaři a nemocnice
Lékaři se na svých misích samozřejmě snaží, aby v těchto oblastech neumíraly děti, aby neměly spoustu nemocí, které je ohrožují. Za den museli ošetřit desítky pacientů. Ti na ošetření čekali několik hodin. Do ordinace se vždy nahrnulo několik lidí najednou, mladí, staří, s různými onemocněními.

Místní lékaři ani nevěděli, jak se přenáší infekce, protože nepoužívali rukavice. Vůbec pacienti, kteří se alespoň dostali do u nás okresní nemocnice, se léčili v otřesných podmínkách. Pro nedostatek lůžek leželi na zemi. V zemi s nejvyšším výskytem AIDS se vyvařovaly plastové injekční stříkačky v prádelním hrnci.

„Ošetřování těch nejchudších a vůbec pobyt v těchto oblastech klade obrovský nápor na psychiku. S tím se musí vyrovnat každý sám. Přemýšlet o tom přes den není čas, až večer po práci. Ošetřovali jsme tolik lidí, že jsme neměli čas jít celý den na záchod. Nakonec to ani tak velká překážka nebyla, protože jsme se za celý den ani nenapili," vzpomínal Maďar. Pokud ale někdo nevydrží a odjede, nikdo mu nic neřekne, ani nevynadá, ani nepoděkuje.

Myši a netopýři
Pro jednostrannou stravu, lidé tu jedí převážně kukuřici, trpí místní obyvatelé nedostatek bílkovin. To znamená i sníženou imunitu, proto je důležité, aby samotní lékaři místní nenakazili svými nemocemi. Bílkoviny si lidé snaží nahradit pojídáním myší a netopýrů, což je velmi nebezpečné. Netopýři často přenášejí vzteklinu. Přesto je hlavně malí chlapci chytají, pečou a pak prodávají dál.

Určitým řešením je chov slepic. Místní dostanou několik kuřat. Z těch vychovají hejno slepic. „Nechceme ani, aby nám za pomoc děkovali. Obyvatelům říkáme, že místo díků musí z odchovaných kuřat kohoutka a slepičku darovat další chudé rodině, která nová kuřata zase předá dál," vysvětloval Maďar.

Přesto, že humanitární mise znamená veliký nápor na psychiku, členové International Humanity budou dále pokračovat. Místa pomoci si hledají sami. Nepřicházejí do měst za úředníky. Ti by totiž doporučili vesnici, kde sídlí nejvíce jejich příbuzných. „Mise ohromně sbližují lidi. Přál bych každému, aby to mohl zažít," řekl závěrem lékař Rastislav Maďar.

Na misi jede každý na jak dlouho chce, třeba na půl roku. Pomoci může každý. Pracovníci samozřejmě mají i zpětnou vazbu. To znamená, zda jejich pomoc funguje i dále.
Výtěžek vstupného tohoto cestovatelského večera putoval rovněž na pomoc Africe.

Rastislav Maďar

- v civilní profesi vykonává cestovní medicínu a zabývá se infekčními nemocemi a očkováním
- lidem v Africe chtěl pomáhat už jako dítě
- že bude lékařem se rozhodl už v jedenácti letech, proto vystudoval medicínu
- procestoval devadesát zemí světa
- před devíti lety společně s kolegy založil organizaci International Humanity
– při cestování si uvědomil, jak málo stačí, aby pomohl mnoha lidem
- padesát korun stačí k záchraně lidského života, tolik totiž stojí v Africe jedno balení antibiotik

Autor: Šárka Hoblíková

7.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč Provozní elektromechanici Provozní elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní smlouva na jeden rok, po té na dobu neurčitou., Vyhláška ,,50" výhodou, ne podmínkou. Po zaučení práce v nepřetržitém provozu. , Nabízíme: náborový příspěvek 30.000 Kč,- (závazek na 3 roky), 25 dní dovolené, příspěvek na stravu, příspěvek na penzijní připojištění., Kontakt: osobně (6:00-14:00 hod.). Pracoviště: České lupkové závody, a. s., 271 01 Nové Strašecí. Informace: Irena Lauberová, +420 313 332 207. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 12 000 Kč Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení Denní expedient/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné pro OZP., Náplň práce: příjem objednávek, tvorba dodacích listů v programu., Požadujeme znalost práce s PC., Nabízíme služební telefon., Kontakt: tel. 734807217 (8:00-16:00 hod.) nebo e-mailem pokorny.a@seznam.cz. Pracoviště: Pekárna kněževes, s.r.o., Pražská, č.p. 335, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: Porvich, +420 734 807 217. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 100 Kč Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme samostatnou a zodpovědnou práci se zázemím silné stabilní mezinárodní společnosti s řadou sociálních výhod., Požadujeme spolehlivost, zodpovědnost, manuální zručnost.. Pracoviště: Lasselsberger, s.r.o. - závod 3, 270 36 Lubná u Rakovníka. Informace: Jana Knappová, +420 313 523 792/739 681 317. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidiči/strojníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme: řidičský průkaz sk C. Řidičský průkaz sk. E a profesní průkaz výhodou., Nabízíme: služební telefon a auto., Kontakt: tel. 736628345 nebo e-mailem tatra.mrazek@seznam.cz. Pracoviště: David mrázek, 270 07 Mutějovice. Informace: David Mrázek, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nové lékaře netáhnou ani peníze. Pomohou u sester?

Žaneta Palčeková zahájila s pražský The Queen clubem podzimní část sezony v aerobiku vítězstvím.

Žaneta Palčeková zahájila podzimní část sezony na výbornou

OBRAZEM: Bratří Klánští vystoupili v Heroldově síni

Rakovník – Heroldovu síň Rabasovy galerie v Rakovníku rozezvučel v rámci Heroldova Rakovníka Pěvecký recitál. Koncert úspěšného barytonisty Daniela Klánského a jeho staršího bratra, rovněž úspěšného klavíristy Lukáše Klánského potěšil několik desítek přítomných posluchačů, když v jejich podání zazněly skladby od Ludwiga van Beethovena, jeho současníka Jana Václava Huga Voříška či našeho nejslavnějšího skladatele Antonína Dvořáka.

Vichřice lámala stromy i stožáry velmi vysokého napětí a trhala střechy

Kladensko, Rakovnicko /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Nejen předčasně sklizená úroda ořechů a kompletně spadané listí, ale i další ztráty počítají hasiči a energetici v důsledku silného vichru, který za sebou na Kladensku i Rakovnicku zanechal v neděli nemalé stopy.

Odbočování vpravo na červenou? Hrozí střety s chodci

Rakovník - S návrhem ministra dopravy Dana Ťoka (ANO), aby řidiči na světelných křižovatkách směli odbočit vpravo i pokud svítí červená, ale v pruhu ve výhledu nic nejede, příliš nesouhlasí policisté z dopravního inspektorátu. Podle nich tu hrozí především riziko srážky s chodcem. A těch není málo.

Roušavý trefil sladký triumf, Řepka ho nepustil

Lišany - Velká sláva se odehrála v Lišanech, kde domácí nováček B třídy slavně vybojoval historicky první výhru v krajské soutěži. A ještě proti rivalovi z Tatranu Rakovník B, jehož sestavou v minulosti prošla devítka lišanských borců. Jeden z nich, Dan Roušavý, dramatický duel rozhodl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT