VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potraviny nestačí, důležité je vzdělání a pracovní příležitost

Pavlíkov – Další z cestovatelských večerů v galerii Jiřího Andrle se nesl v duchu humanity a dobrovolnictví. Lékař Rastislav Maďar přítomným přednášel o dobrovolnictví v Africe.

7.3.2013
SDÍLEJ:

Přednáška lékaře Rastislava Maďara v Pavlíkově o humanitární pomoci AfriceFoto: Deník/Šárka Hoblíková


Dobrovolnictví zaštiťuje organizace International Humanity. Její činnost podporují také rakovničtí lékaři. Ti byli také přítomni na besedě a mnozí z nich se s Rastislavem Maďarem znali osobně. Organizace International Humanity neposkytuje pouze lékařskou péči, ale také podporuje vzdělávání a zručnost. Jejím cílem je zejména dosažení udržitelného rozvoje, to znamená soběstačnost a nezávislost na humanitární pomoci.

Cestovatelský večer v Pavlíkově tentokrát patřil loňské misi v jihovýchodní Africe, především v Malawi. V tomto místě je problém s hygienou kvůli velkému nedostatku vody. Lidé si tu neumyjí ruce několik dní, to je úplně běžné. Hrozí tu řada nemocí: malárie, střevní parazitární infekce, v období dešťů cholera, infekce dýchacích cest. Obyvatelé mají také problémy s klouby a páteří.

Rastislav Maďar se dostal do nejchudších částí Afriky: „Tady se doslova zastavil čas, protože obyvatelé nečerpají informace z novin, časopisů nebo dokonce z internetu, ale vše se dozvídají jen od starších obyvatel." Podle něj humanitární pomoc Africe, například potraviny zdarma, je jen mediální klišé. Devadesát procent této pomoci se k potřebným vůbec nedostalo, pouze v případech velkého hladomoru. Je proto důležité, mít na konci cesty humanitární pomoci svého člověka, který zajistí vše potřebné.

Vzdělání
Největší pomocí je například umožnit dětem vystudovat střední školu. Vzestupem vzdělanosti totiž klesá počet narozených dětí v rodině. Vzdělaní lidé se postarají sami o sebe a vychovají tak i své děti, vrátí tím vědomosti do své vesnice. Tím už nebudou potřebovat další humanitární pomoc.

„Tito lidé to tak chtějí, protože pro otce rodiny je nepříjemné postavit se někam do fronty a čekat na pomoc. On ale nemá jinou možnost. Snažíme se, pokud nabídneme nějakou pomoc, aby dál běželo pokud možno vše samo. Například když rodina dostane šicí stroj, na živobytí si dále vydělá několik generací," popisoval své zkušenosti Rastislav Maďar. Vzdělání zajišťují také místní dobrovolníci, například tancem.

Lékaři a nemocnice
Lékaři se na svých misích samozřejmě snaží, aby v těchto oblastech neumíraly děti, aby neměly spoustu nemocí, které je ohrožují. Za den museli ošetřit desítky pacientů. Ti na ošetření čekali několik hodin. Do ordinace se vždy nahrnulo několik lidí najednou, mladí, staří, s různými onemocněními.

Místní lékaři ani nevěděli, jak se přenáší infekce, protože nepoužívali rukavice. Vůbec pacienti, kteří se alespoň dostali do u nás okresní nemocnice, se léčili v otřesných podmínkách. Pro nedostatek lůžek leželi na zemi. V zemi s nejvyšším výskytem AIDS se vyvařovaly plastové injekční stříkačky v prádelním hrnci.

„Ošetřování těch nejchudších a vůbec pobyt v těchto oblastech klade obrovský nápor na psychiku. S tím se musí vyrovnat každý sám. Přemýšlet o tom přes den není čas, až večer po práci. Ošetřovali jsme tolik lidí, že jsme neměli čas jít celý den na záchod. Nakonec to ani tak velká překážka nebyla, protože jsme se za celý den ani nenapili," vzpomínal Maďar. Pokud ale někdo nevydrží a odjede, nikdo mu nic neřekne, ani nevynadá, ani nepoděkuje.

Myši a netopýři
Pro jednostrannou stravu, lidé tu jedí převážně kukuřici, trpí místní obyvatelé nedostatek bílkovin. To znamená i sníženou imunitu, proto je důležité, aby samotní lékaři místní nenakazili svými nemocemi. Bílkoviny si lidé snaží nahradit pojídáním myší a netopýrů, což je velmi nebezpečné. Netopýři často přenášejí vzteklinu. Přesto je hlavně malí chlapci chytají, pečou a pak prodávají dál.

Určitým řešením je chov slepic. Místní dostanou několik kuřat. Z těch vychovají hejno slepic. „Nechceme ani, aby nám za pomoc děkovali. Obyvatelům říkáme, že místo díků musí z odchovaných kuřat kohoutka a slepičku darovat další chudé rodině, která nová kuřata zase předá dál," vysvětloval Maďar.

Přesto, že humanitární mise znamená veliký nápor na psychiku, členové International Humanity budou dále pokračovat. Místa pomoci si hledají sami. Nepřicházejí do měst za úředníky. Ti by totiž doporučili vesnici, kde sídlí nejvíce jejich příbuzných. „Mise ohromně sbližují lidi. Přál bych každému, aby to mohl zažít," řekl závěrem lékař Rastislav Maďar.

Na misi jede každý na jak dlouho chce, třeba na půl roku. Pomoci může každý. Pracovníci samozřejmě mají i zpětnou vazbu. To znamená, zda jejich pomoc funguje i dále.
Výtěžek vstupného tohoto cestovatelského večera putoval rovněž na pomoc Africe.

Rastislav Maďar

- v civilní profesi vykonává cestovní medicínu a zabývá se infekčními nemocemi a očkováním
- lidem v Africe chtěl pomáhat už jako dítě
- že bude lékařem se rozhodl už v jedenácti letech, proto vystudoval medicínu
- procestoval devadesát zemí světa
- před devíti lety společně s kolegy založil organizaci International Humanity
– při cestování si uvědomil, jak málo stačí, aby pomohl mnoha lidem
- padesát korun stačí k záchraně lidského života, tolik totiž stojí v Africe jedno balení antibiotik

Autor: Šárka Hoblíková

7.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 000 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka TV, znalost Aj vítána. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do pracovního poměru přijmeme učitele 2. stupně - aprobace TĚLESNÁ VÝCHOVA, znalost Aj vítána. Požadujeme vysokoškolské magisterské studium dle §9 ods.2 zákona č. 563/2014 Sb. O pedagogických pracovnících v platném znění. Nabízíme plný úvazek, perspektivu, tvůrčí pedagogický kolektiv, pružnou pracovní dobu dle rozvrhu vyučování., Nabízíme: závodní stravování, penzijní připojištění., V případě zájmu zašlete strukturovaný životopis na email: zskounov@iol.cz nebo volejte na tel. č. 313578888. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola kounov, okres rakovník, 270 06 Kounov u Rakovníka. Informace: Zdeňka Mixová, +420 313 578 888.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 14 900 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Obsluha rychlého občerstvení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: spolehlivost, pečlivost, odolnost vůči stresu, komunikativnost, důvěryhodnost., Náplň práce: obsluha v rychlém občerstvení, obsluha elektronické pokladny, evidence EET, práce s peněž. prostředky, obsluha platebního terminálu karet., Arabský a kurdský - bahdini jazyk výhodou., Kontakt: tel. 776062911 (9:00-19:00 hod.). Pracoviště: Rasha mardnli s.r.o. - husovo náměstí 9, Husovo náměstí, č.p. 9, 269 01 Rakovník 1. Informace: Siraj Mardnli, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté Policista/ka. Požadované vzdělání: úsv. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Místo výkonu práce: Rakovník, Hořesedly, Jesenice u Rakovníka, Roztoky, Nové Strašecí., Požadavky: plnoletost, bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, vzdělání ÚSO nebo ÚSV ukončené maturitní zkouškou, státní občanství ČR., Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci příslušníka POLICIE ČR, široké uplatnění v rámci organizace, kariérní růst, možnosti studia při zaměstnání, mladý kolektiv, jistota stabilního příjmu., NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 150.000,- Kč., Mzdové ohodnocení: příjem při nástupu 21.840,-Kč. Po ukončení Základní odborné přípravy (po 1 roce) služební příjem je v rozpětí 25.490,- Kč až 28.490,-Kč., Benefity: 6 týdnů dovolené, délka prac.doby 37,5 hod/týden, pravidelná lékařská péče, příspěvek na penzijní nebo životní pojištění, po patnácti letech služby nárok na doživotní výsluhový příspěvek a dvoutýdenní ozdravný pobyt ročně. Další výhody podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů., Kontakt: plk. Mgr. Jiří Šiler tel.: 974 880 221 (PO-Pá 7:30-15:30 hod.), e-mail: jiri.siler@pcr.cz/ra.nabor@pcr.cz nebo osobně (Po-Pá 7:30-15:30 hod., Husovo náměstí 116, Rakovník).. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje - územní odbor rakovník, Husovo náměstí, č.p. 116, 269 01 Rakovník 1. Informace: J. Šiler, +420 974 880 227.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 10 225 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Referent - sociální pracovník v oddělení sociální prevence odboru sociálně-právní ochrany dětí a sociální prevence. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10225 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: výkon komplexních činností v souladu se zákonem o sociálních službách, pomoci v hmotné nouzi a občanským zákoníkem (výkon veřejného opatrovnictví)., (Tř.11), Požadujeme: znalost práce s PC (WORD, EXCEL, internet, e-mail)., , Více informací na www.mesto-rakovnik.cz, Přihlášky do 29.6.2018.. Pracoviště: Město rakovník, Husovo náměstí, č.p. 27, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nejistou vodu z kohoutku je lepší převařit

PŘÍBRAMSKÁ EXHIBICE přiláká celou řadu hvězd, nejen příbramského, fotbalu. Domínik Mašek se těší na spoustu fanoušků a velkou zábavu.

Fotbalové hvězdy míří do Příbrami

Obrazem: Jarním koncertem se připojili k ZUŠ OPEN

Nové Strašecí - Včera v podvečer se v Novostrašeckém kulturním centru konal Jarní koncert Základní umělecké školy v Novém Strašecí. Tímto koncertem se ZUŠ připojila k 2. ročníku happeningu Základních uměleckých škol ZUŠ OPEN. Koncert zahájila ředitelka ZUŠ Nové Strašecí Jiřina Kinkalová a provázela jím Iva Vachková.

Rakovnická výprava přivezla z US Open dvě zlata a stříbro

Rakovník – Letošní minigolfové US Open, které bylo v severokarolínském Hendersonville velmi poznamenané přívalovými dešti a místními záplavami, nebylo pro rakovnickou rodačku Olivii Prokopovou tak příznivé, jako to loňské. Třiadvacetiletá hráčka PGC JM 20 sice opět vyhrála v kategorii žen, v absolutním pořadí ovšem obsadila „až“ jedenáctou pozici.

Derby: Kolešovice vyzvou Kněževes

Rakovnicko – Lvice z Pavlíkova sehrají v sobotu své závěrečné utkání divizní sezony. Již jisté vítězky vyzvou Baník Souš a po zápase následuje dokopná. Nové Strašecí se pokusí prodloužit třízápasovou vítěznou šňůru pod vedením nového kouče Petra Svobody. Zavidovští zase potřebují nutně zvítězit nad Klecany a uchovat si tak naději na záchranu soutěže. V nejnižší krajské soutěži je na programu derby. Poslední Lužná hostí favorizovanou Mšec. Derby se odehraje i o soutěž níž. V 23. kole okresního přeboru totiž hostí Kolešovice nedalekou Kněževes.

Deště způsobily problémy, v Zaječově až dramatické, nyní se situace zklidnila

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek odpoledne a v noci na 25. května vytrvalé deště způsobily problémy v mnoha obcích. Prakticky všude hasiči řešili zatopené sklepy, potoky vylévající se z břehů a přetékající rybníky. Pršet stále nepřestává a vyschlá půda není schopná tak vysoké srážky absorbovat, tak rychle zase odtékají a způsobují lokální povodně. V pátek se již situace zklidnila a hladiny pomalu klesají, stav hladin je však nadále bedlivě monitorovaný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT