Dominanta středu rakovnického náměstí je podle posledního a přesnějšího měření vychýlená z osy o více jak dvacet centimetrů. Rozebrání sloupu, jeho odvoz a následná restaurace a samozřejmě kompletní oprava podloží jsou nevyhnutelné.

„Podloží se v průběhu let totálně zhroutilo a není jiná možnost, jak jej opravit. Proto jej budeme muset rozebrat a odvézt,“ potvrdil Ivo Žďánský, vedoucí Odboru správy majetku Městského úřadu Rakovník.

Mariánský sloup tak zřejmě na několik měsíců zmizí z Husova náměstí. Peníze na jeho kompletní opravu nejsou. V rozpočtu města se pouze počítá s částkou dva miliony korun. Jenže původní nástřely ceny opravy nejen podloží, ale také samotné restaurace se pohybují okolo sumy čtyř milionů korun.

To však není definitivní cena. „Přesná cena vzejde z nabídkového řízení. Nyní se připravuje dokumetace spolu s památkáři pro restaurátorské práce,“ informoval Jan Polák, mluvčí rakovnické radnice.

„Myslím si, že se letos Mariánský sloup maximálně rozebere a udělá se podložní deska. I finančně jsme s tím takto počítali. Zatím v rozpočtu nejsou peníze na to, aby se sloup kompletně opravil,“ uvedl starosta města Rakovník Zdeněk Nejdl s tím, že další peníze by se vyčlenily v rozpočtu na příští rok.

„Trošku si však pomůžeme dotací od ministerstva kultury, kde máme po přerozdělení dotace na opravu desky sto padesát tisíc korun,“ dodal starosta Nejdl.

Místostarosta Jan Švácha již dříve řekl, že se podnikají veškeré kroky, aby Mariánský sloup na Husově náměstí nespadl.

„Bereme to jako věc, která hodně spěchá,“ řekl novinářům na tiskové konferenci Švácha. Ten ale upozornil, že samotná restaurace bude nějakou dobu trvat, proto bude na čas rakovnické náměstí bez sloupu, u kterého se například odehrávala šibeniční scéna v komedii s Helenou Růžičkovou v hlavní roli Trhala fialky dynamitem.

„Každý ten díl se bude muset opravit čili zrestaurovat samostatně, a hlavně ne zde,“ konkretizoval místostarosta Jan Švácha.

Původně se uvažovalo o jiných možnostech oprav. Jednou z nich bylo pouhé zpevnění podloží. Tato možnost se však po detailním průzkumu, kdy se zjistilo, že je základová deska v havarijním stavu, zamítla.

Husovo náměstí tak na několik měsíců přijde o jednu ze svých dominant. Jak bude rakovnické náměstí bez Mariánského sloupu vypadat, můžete vidět na upravené fotografii