VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašná povodeň před 135 lety

RAKOVNÍK - Příroda dokáže být při rozdávání vláhy skoupá – jako letos – ale i rozmarně plýtvající. Co se ale přihodilo před 135 lety, nemělo od té doby obdoby.

6.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Jedním slovem peklo
Bylo to ze soboty na neděli z 25. a 26. května 1872. Tehdy kupovité mraky se srazily v jakoby černé pohoří strašidelného nebe.
A pak přišla pohroma, která neměla pamětníků. Statistické zprávy o škodách uvádějí v penězích 7 178 089 zlatých tehdejší rakouské měny ve 13 okresech a 343 poškozených obcích. Oběti na lidských životech šly do stovek občanů. Nejhůře dopadla tři zeměpisná místa: Podbrdsko, oblast Krušná Hora – Žebrák – Křivoklát a seskupení obcí v povodí Střely, Rakovnického a Zlatého potoka.

Průtrže mračen
Průtrže mračen se strašným krupobitím a křižováním blesků začínaly v sobotu od poledních hodin. Žatec byla postižena ve 12.30, Plasy a Jesenicko asi kolem 15. hodiny. Vodní clony za rachocení hromů spojovaly po 6 a více hodin otevřené nebe s rozvodněnými potoky, rybníky a potočišti, které se rozlévaly do jezer bez hranic. Na Jesenicku se protrhlo asi 16 rybníků. Kolem 14. hodiny již byla taková tma, že se v příbytcích svítilo. Divoké proudy rvaly hráze rybníků, odnášely celá dřevěná stavení i s lidmi, smetaly kolny, podemílaly silnice a železnice, odplavovaly dobytek. Tak třeba dřevěná konstrukce křivoklátské pily byla Rakovnickým potokem a Berounkou doplavena asi hodinu pěší chůze po proudu a posazena na louku u Zbečna.
O firmě Staviva – Urban v Rakovníku (bývala na místě dnešní knihovny) se vyprávělo, že jí pomohly bankovky, které připlavaly v dřevěném psacím stole. Barikády u Karlova mostu v Praze se odstraňovaly šest neděl. V Holešovicích zase rybáři vylovili skříň, ve které hledalo záchranu dvanáctileté děvčátko (utonulo). Stovky mrtvol byly objevovány později v náplavech, stovky nikdo nikdy nenašel. Odplavaly po Labi do Německa. Dvě děvčata byla vylovena až v Hamburku. Ale už 26. 5. např. Berounka u Karlštejna vyvrhla 15 mrtvol lidí a 10 000 sáhů lesního dřeva.

Ztráty na životech
Ztráty na životech a majetku nebyly stejné. Na rakovnickém okrese nejvíce trpěl Rakovník a Senomaty. Zátopu Rakovníka způsobil stavějící se železniční most u dnešního Tyršova koupaliště. Z jeho již tří stojících oblouků byly dva vnější zazděny a průtok vody se dral jen obloukem středním. Ten ale zatarasily plující ploty, vrata od stodol, chmelní tyče a jezero dosáhlo až na rakovnické náměstí.
Ve vlastním městě vzaly za své historické hradební zdi na jihu města. Asi dvacet domů se rozbořilo a desítky jiných, zejména na Sekyře a u cukrovaru (dnes autobusové nádraží) byly vážně poškozeny. Asi ve stovce domů se nedalo v přízemí bydlit do doby, než se vynesla voda a naplavené bahno.

Zpráva z novin uvádí:
Také lidských životů jest želeti. Hřebenář Štembera uchytil se s manželkou a služkou svou, když dřevěný domek jeho padal, stěny a plaval po ní. U zahrady Županských se stěna rozdělila ve dví. Na jedné půli zbyl Štembera, na druhé manželka a služka. Štembera chytil se větve stromu, vylezl na strom a zachránil se takto setrvav na stromě od večera do rána. Manželka a služka nalezly ve vlnách chladný hrob. Štemberovi se kromě toho utopilo i vnouče. Dále se utopila domkářka Anna Bláhová, s níž byly v nebezpečí života i dvě její děvčata 3 a 6 roků stará. Všechny tři pluly na prahu, jenž se s nimi utrhl. Matka v proudu utonula, děvčátka ale odrazila vlna do ulice Plzeňské. Starší děvče Marie spadlo s prahu a bylo tesařským tovaryšem Regalem zachráněno. Mladší však, Františka, plula skrze dům, jehož vrata odnesla voda, do zahrady. Jelikož voda až do větví sahala, zachytila se košilkou o větev. Přirozeným pudem a strachem vedena, držela se větví, až voda trochu opadla, téměř plné tři hodiny. Celá zkřehlá byla zachráněna studujícím Vladimírem Tomšů. Kromě toho zahynuly ještě dvě děti.

Co také vzniklo při povodni?
Skryjské jezírko na Zbirožském potoce! Zbirožský potok, jmenovaný na dolním toku Slapnice, podemlel při povodni stráň soutězky, skály se zřítily do potočiště a uzavřely pod pevnou skalou hluboké jezírko.
Také Odlezelské jezero poblíž Žihle vzniklo zavalením a přehrazením údolí, ve kterém se trasovala nová železnice.

Vyznamenaní lidé
V roce 1873 byli na Křivoklátě vyznamenáni jednotlivci, kteří prokázali zásluhy o zmírnění následků povodně. Byl mezi nimi i PhDr. Mikuláš Karlach, farář ve Slabcích a starosta soudního okresu Křivoklát, pozdější probošt na Vyšehradě, který se zasloužil o zřízení SLAVÍNA. Po roce 1872 se také usilovalo o zregulování a narovnání Rakovnického potoka přes město. Dříve se potok klikatil, takže dnešní knihovna (dříve KSČ) byla na pravém břehu potoka. Záměr se ale protáhl, takže ke kolaudaci upraveného Rakovnického potoka došlo až v roce 1903. Toto datum nám napovídá, že lipová alej je už více jak stoletá.

6.9.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 23 690 Kč

Vychovatelé pro dospělé se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel/ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup dle dohody. Rok doba určitá, kterou lze prodloužit či sjednat na dobu neurčitou., Požadujeme: min. vyšší odborné vzdělání obor pedagogika., Nabízíme: 6 týdnů dovolené za kalendářní rok, příspěvky na rodinnou rekreaci, kulturní akce, atd., Kontakt: tel. 313593133/313593128 (Po-Pá 7:00-14:30 hod.) nebo e-mailem psobeslavska@vez.ora.justice.cz. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice oráčov, 270 32 Oráčov. Informace: Petra Soběslavská, +420 313 593 133.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 16 760 Kč

Účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16760 kč, mzda max. 25230 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: kompletní účetnictví firmy, mzdy., Nabízíme: podnikové stravování., Kontakt: osobně (7:00-15:00 hod.), e-mailem issjesenice@issjesenice.cz nebo tel. 313599325 (7:00-15:00 hod.). Pracoviště: Integrovaná střední škola, jesenice, žatecká 1, Žatecká, č.p. 1, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Jana Kinkalová, +420 313 599 325.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební truhlář 14 800 Kč

Tesaři a stavební truhláři tesař, stavební truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Lubenská č.p. 2013, 26901 Rakovník, Požadavky: manuální zručnost, zodpovědnost, pečlivost a samostatnost, čistý trestní rejstřík., Kontakt: pí. Iva Končeková e-mail: koncekova@sprako.cz. Pracoviště: Stavební podnik spol. s r.o., Lubenská, č.p. 2013, 269 01 Rakovník 1. Informace: Iva Končeková, +420 313 512 650.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 25 470 Kč

Učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami Učitel/ka střední školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme Střední škola, zaměřená na vzdělávání dospělých žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, trvale žijících v domovech sociálních služeb., Jedná se o pracovní poměr nebo dohodu o provedení práce na jeden rok s možností prodloužení., Hrubá měsíční mzda dle tarifu., Kontakt: tel. 773611167 nebo e-mailem gabriela.hebka@euroinstitut.cz, Hledáme: , a) Učitele odborných předmětů, b) Učitele odborného výcviku, c) Učitele střední školy, d) Speciálního pedagoga pro střední školu. Pracoviště: Euroinstitut, praktická škola a odborné učiliště - pracoviště, Samota ÚSP, č.p. 224, 270 33 Jesenice u Rakovníka. Informace: Gabriela Hebká, +420 773 611 167.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Rakovníku se uskutečnil další ročník celorepublikové charitativní akce - T-Mobile Olympijský běh.
60

V Rakovníku se uskutečnil další ročník T-Mobile Olympijského běhu

Geocaching je hra na pomezí sportu a turistiky. Ilustrační foto.
10

Hledání kešek se omezovat nemá, říká hráč z Nymburka

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 20. června 2018.

Poklady z historie jsou na internetu

Střední Čechy – Prohlížet si muzejní exponáty klidně doma v obýváku nebo třeba pod slunečníkem na zahradě? I v posteli, pokud je libo? K takovému poznávání minulosti středních Čech nyní stačí připojení k internetu.

Rakovnické pozemní hokejistky jdou do Final Four z první příčky

Rakovník – Rakovnické pozemní hokejistky prošly letošní základní částí extraligy jako nůž máslem a z prvního místa si už teď zajistily opět účast v evropském poháru. Míří ale ještě výše, v roce 2008 získaly český titul ještě pod trenérem Radkem Ostašem, bratrem současného kouče Josefa a stejný cíl mají i v letošním Final Four 2018, které se navíc koná v Rakovníku.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT