Letos mají stejně jako jinde v republice i tady kombajny zhruba dva týdny zpoždění. 
V dalších podnicích začnou žně většinou až začátkem příštího týdne. Příčina: dlouhá zima a studené a deštivé jaro.

„Podle záznamů z minulých let jsme začínali desátého, nanejvýš dvanáctého července. A to nám ještě teď pomohla desikace porostů, bez ní bychom začínali také až po neděli," vypočítával na poli u Skřivaně předseda Zemědělského družstva Lašovice František Zralý s tím, že potřebují každý den, proto je desikace důležitá. „Potřebujeme dostatek času na zasetí řepky ozimé a také na podzimní vápnění," dodal.

Sekat Lašovičtí začali ve středu v deset hodin dopoledne šedesátihektarové pole, odpoledne ještě přejeli na čtyřicetihektarové.

Protože první den měl ideální průběh, do večera padlo sto čtyřicet z celkových tří set třiceti hektarů ozimého ječmene. Zbytek by mohl být dnes pod střechou.

Pokud ale v ideálním případě ozimé ječmeny padnou dnes, žně se stejně na týden zastaví. Zdaleka nejsou totiž dozrálé ozimé řepky ani ozimé pšenice. Obojí by mohlo „dojít" tak koncem příštího týdne.
Jiné roky tady běžně ozimá řepka do konce července zmizí z pole. Letos ji budou v tuto dobu teprve desikovat a následně několik dní čekat, než ji začnou sklízet.

To znamená pak naráz sklízet řepku i pšenici a samozřejmě velké nároky na techniku i zaměstnance. „Máme dohromady s Agrodružstvem Kačice čtyři kombajny. Pokud to jde, nasadíme všechny čtyři na jedno pole, pokud je potřeba, rozdělíme je po dvou. Dále máme tři náklaďáky a dva traktory. Odvoz zajišťuje pět lidí," zkonstatoval Zralý.

Ozimý ječmen z polí lašovického družstva putuje rovnou do Agro ZZN v Rakovníku za smluvní ceny. Zčásti se podařilo je „zabukovat" dopředu. Jinak jde celkově cena obilí dolů. „V republice i ve světě se odhaduje rekordní úroda, ale jak to dopadne, zatím nemohu říci. Nikdo z nás neví, kdy a jak sklidíme. Zatím je počasí ideální, ale uvidíme dál," uzavřel František Zralý.