Některé otázky žáky základních i středních škol pořádně potrápily. Botanická zahrada letos slaví padesát let od svého založení, proto se otázky točily právě kolem botaniky.

Otázky
Připravil je jako pokaždé František Pazdera, učitel Střední zemědělské školy v Rakovníku a vedoucí botanické zahrady: „Otázky jsou výsledkem náhodné botanické inspirace, stačilo jen procházet zahradu a dívat se. Účelem soutěže není jen to, aby žáci prokázali své znalosti, ale aby se pokaždé dozvěděli něco nového a chtěli poznávat botaniku dál." Úspěšnost odpovědí je zhruba padesátiprocentní.

Po soutěži všichni společně procházejí zahradou a jednotlivé otázky probírají a dozvídají se správné odpovědi. „To, že se žáci ptají, dokazuje, že je botanika zajímá," dodal Pazdera.
Že se zajímají o přírodu a životní prostředí vůbec, tak trochu dokazuje účast škol. Na soutěž totiž jezdí

většinou jen samí ostřílení harcovníci, například ze všech rakovnických základních škol, ze základní školy v Kolešovicích, Jesenici, Čisté, z rakovnického gymnázia, obchodní akademie i zemědělské školy.

Pravidelně se zúčastňují děti ze Základní školy v Lužné. Paní učitelka Dita Havlíčková přivezla sedm soutěžících z páté až osmé třídy. Ani jeden z nich tu nebyl poprvé. Třeba Michala Bínová z osmé třídy sem jezdí ráda, protože ji baví přírodopis a pokaždé se tu dozví něco nového. „Možná znalosti využiji při dalším studiu, chtěla bych pokračovat na pedagogické škole," mínila Michala. Děvčata ze sedmé a osmé třídy naposledy skončila třetí.

Výuka
Soutěž Luženským pomáhá i při výuce. Rozšíří znalosti, protože otázky míří do oblastí, které se při hodinách běžně neučí. „Dozví se tu pokaždé i několik perliček. Do botanické zahrady jezdíme i mimo soutěž. Například se sedmáky. Probíráme hlavně botanický systém. Hledáme rovněž různé zajímavosti. A když zahrada kvete, tak se líbí všem," uváděla Dita Havlíčková. Na soutěž se ale podle ní dopředu připravit ani nedá. Okruh otázek je hodně široký, někdy jsou nevyzpytatelné, proto sem bere děti, které se o přírodu zajímají a znalosti postupně shromažďují.
Riskuj
Botanická soutěž, kterou společně připravují zemědělská škola, Dům dětí a Jiřina Prošková z Informačního střediska Budy Křivoklát, má dvě části. Zatímco se polovina soutěžících potí nad záludnými otázkami v zahradě, v klubu mládeže se rozjíždí známá soutěž o veliké body Riskuj. Tentokrát s názvem Bozariskuj. V ní si děti vybíraly otázky ze čtyř oblastí, ze zahrad, ze skleníků, z botanické zahrady v Rakovníku a zajímavosti. Byly podle obtížnosti za padesát až tisíc bodů. Na odpovědích se radilo společně celé družstvo z jednotlivých škol. Třeba, jak se jmenuje rostlina, která roste většinou u vody a kvete v červnu. Nápověda zněla: „V názvu má nástroj na ekologické sekání trávy…"

Botanické soutěže podporuje také město Rakovník. Všechny účastníky v zahradě přivítal starosta Zdeněk Nejdl. Vedoucí odboru životního prostředí Alena Škoudlínová dětem připomněla, proč se ve světě slaví Den stromů.