„Máme už dlouholetou spolupráci s místní organizaci Českého svazu chovatelů. Studenti tu vidí bohatou přehlídku plemen králíků, drůbeže a holubů. Dozví se, jaký je plemenný standard a jaké mohou být odchylky. S tím by se studenti jinde nesetkali. Je to lepší, než pozorovat zvířata jen na obrázku. Naučí se také manipulaci se zvířaty," řekl ředitel školy Ivan Kup. Ve škole pak doplní praktické poznatky o teoretické znalosti.

Při posuzování holubů zapisovala údaje do posuzovacího lístku Petra Nešverová ze čtvrtého ročníku: „Práce se mi líbí a holubi mě baví. To, co tady vidím, určitě využiji k dalšímu studiu." Okresní výstava drobného zvířectva, kterou pořádají členové Základní organizace Českého svazu chovatelů v Rakovníku, nabídla chovatelům celou řadu kvalitních chovných zvířat. Veřejnosti pak pěknou podívanou. Děti určitě přivítaly tradiční kolo štěstí. Snad nejpočetnější byla kolekce králíků. Oblíbenými mezi chovateli jsou masná plemena, například němečtí obrovití strakáči, nebo po dlouhé době berani. Králíci masných plemen se také nejlépe prodávali. Hodinu po otevření výstavy zmizeli téměř všichni. „U nás to funguje tak, že si lidé nejdříve zvířata prohlédnou. Ale na velkých výstavách, například v Lisé nad Labem, se kupují zvířata podle katalogů, jinak se už sehnat nedají," upozornil Antonín Hejda, předseda rakovnických chovatelů.

Objevila se tu ryze česká plemena, třeba český albín, český červený, český strakáč. Chov českých plemen všech zvířat podporuje dotacemi ministerstvo zemědělství. Nechyběla ani zakrslá plemena, mezi nimi oranžový rex a stříbřitý žlutý, králík, který má nejvyšší výtěžnost masa. Na burze jste mohli získat kachny indické běžce, specialisty na likvidaci plžů. Oproti jiným letům chovatelé vystavovali hodně hus, například plemene česká husa a česká chocholatá.
„V poslední době se na výstavách objevuje stále více hus. V oblibě jsou také kachny," upozornil Antonín Hejda. Rozšiřuje se také kolekce slepic běžných i zakrslých plemen.

Pohár předsedy okresního svazu chovatelů jako nejlepší jedinec výstavy získala slepice plemene paduánka. Mezi holuby byli nejvíce zastoupeni rakovničtí kotrláci. Nejlepší chovatele ocenil poháry starosta Rakovníka Pavel Jenšovský.