Autor projektu Petr Slabý vysvětluje, že v Národním domě hrůzy jde především o příběh a atmosféru. „Nechceme jít cestou levného strašení, aby na lidi někdy vyskočil s kudlou, všude krev a zombie, to do našeho záměru nezapadá. Není to o satanech ani démonech, přestože právě Lilith démon je, ale je to o vyvážení světa, o rovnováze. Symbol Bafomet je uprostřed mezi satanem a bohem,“ říká Slabý.

Loni na podzim pořádal halloween na Zátiší, původně jen pro rodinu, nakonec ale zaujal širokou veřejnost. Když pak přemítal, co s nakoupenými rekvizitami, objevila se myšlenka stvořit dům hrůzy.

„Měl jsem kostlivce a černého anděla, další věci jsem dokoupil. Dal jsem dohromady sbírku lebek, mám jich nyní čtyřicet, každá je svým způsobem unikátní a vypráví svůj příběh. Začal jsem také hledat různé informace o Lilith, jejíž příběh mě zaujal. Do prohlídky jsem zakomponoval i rakovnické pověsti, ať už o založení města, nebo o barvířce, která měla údajně žít ve Vysoké ulici, najímat lidi, které až do jejich smrti nechtěla pustit z dílny, a jejíž duše zde má bloudit dodnes,“ vypráví Slabý.

Za rok znovu, ale s novým příběhem

Zpočátku se mu nedařilo nalézt vhodné prostory, v nabídce města žádné odpovídající nebyly a školní sklepy byly zaplněné. Nakonec se domluvil s Andreou Nytrovou Parobkovou, majitelkou centra Drak, která tam už provozuje únikovou hru.

close Banner ženy info Zdroj: Jan Lakomý zoom_in Banner ženy

„Tyto prostory jsou super. Jen jsme zakryli malby saténem, aby bylo vše temné, rozházeli sítě, umístili dýmovače, vytvořili zastávky - a k tomu příběh,“ popisuje Slabý.

Podle Slabého jsou cílovou skupinou především dospělí. „Puberťáky to třeba tolik nenadchne a menší děti se mohou bát tmy, zvuků, ale symboly je spíš nudí,“ vysvětluje Slabý.

Ten už má v hlavě nápad na další projekt, neboť za rok nechce opakovat stejný příběh. „Příští rok bych tam chtěl mít zase jiné efekty. I nyní jsem si s nimi vyhrál, vše je automatizované se smart technologií. Kolega vše sleduje z kamery a nechybí ani interakce,“ připomíná Slabý.

Projekt Národního domu hrůzy byl podle něho poměrně nákladný a předcházely mu náročné přípravy. „Zatímco přípravy na halloween zabraly 40 hodin času a vše stálo 40 tisíc korun, na domu hrůzy jsem dělal od začátku roku, takže za tím stojí stovky hodin práce a stovky tisíc korun. Nezdá se to, ale rekvizity stojí poměrně dost. Je to ztrátové, ale chtěli jsme si vyzkoušet jiný styl podnikání než v naší rodinné firmě Úspěšný web. Tady jsme v přímém kontaktu s koncovými zákazníky, což je změna,“ dodává Petr Slabý.

Národní dům hrůzy v Rakovníku

V provozu je v době letních prázdnin, zavře se spolu po rakovnickém posvícení, tedy na začátku září. Ve všedních dnech je otevřen od 15.30 do 19.30, o víkendech od 13 do 19 hodin.
Vstupné je 250 korun a 200 korun za děti do 15 let, které mohou přijít pouze v doprovodu dospělého.
Na jednu prohlídku, která trvá 20 až 25 minut, mohou jít společně čtyři osoby. Je lepší si ji rezervovat na webových stránkách projektu.