VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražský magistrát chce školu ve Skryjích

SKRYJE -Navazuji na své vyjádření v jednom z předchozích vydání Rakovnického deníku, a to konkrétně 28. dubna 2007. Situace kolem bývalé školy ve Skryjích totiž doznala výrazné změny.

30.6.2007
SDÍLEJ:

VenkovFoto: Logo

Jaký osud asi chystá pražský magistrát bývalé Obecní škole ve Skryjích?

Kauza
Hlavní město Praha jako majitel budov občanské vybavenosti v areálu této školy, které byly na ně převedeny z ONV Most, požádalo v říjnu 2006 o zápis do listu vlastnictví na stavební parcely pod těmito budovami. Jedná se v současné době o duplicitní vlastnictví (dvou vlastníků) vzhledem k tomu, že vlastníkem dosud byla obec Skryje a v tomto případě o vlastnictví rozhoduje soud. Obec Skryje obdržela minulý týden žalobu Hlavního města Prahy nejen na tyto parcely, ale i na ostatní v areálu školy, včetně jmenované budovy bývalé školy s tím, že jediným oprávněným vlastníkem, všech těchto nemovitostí má být Hlavní město Praha s poukazem na to, že škola obci nikdy nepatřila a že se jedná o majetek státu.


Historie stavby nové školy
Vybráno ze školní kroniky obce Skryje: Budova čp. 68, stará škola již od roku 1914 nestačila svou kapacitou pro potřeby výuky. Proto od této doby probíhala jednání pro výstavbu školy nové, přerušená 1. světovou válkou a později problémy při zajištění této významné akce. Budova této nové školy ve Skryjích byla postavena z prostředků obce, tedy z peněz poplatníků – občanů Skryjí a Čilé. Místní školní rada, tvořená občany obce Skryje – členy zastupitelstva obce s předsedou, který byl zároveň starostou obce, zajišťovala podle tehdy platných požadavků realizaci celé akce. Na stavbu byl zakoupen pozemek z prostředků obce, od roku 1924 bylo do školního rozpočtu zařazováno každoročně 20 tisíc korun, v roce 1928 byla učiněna výpůjčka 250 tisíc korun na stavbu školy. Na stavbě školy se rovněž svým dílem podílela obec Čilá. Základní kámen byl položen 20. srpna 1929. Budova byla slavnostně otevřena 9. srpna 1931 a zemský školní inspektor poděkoval všem, kteří se o stavbu školy zasloužili, místní školní radě, obcím Skryje a Čilá a všem občanům kteří se na této výstavbě v těžké době krize podíleli.

Škola sloužila několika generacím. V roce 1975 vzhledem ke značnému úbytku počtu žáků bylo vyučování na této škole zrušeno a MNV Skryje bylo doporučeno hledat využití uvolněných prostor. Tehdejší vládní politika „pomoc pánevním okresům“ byla důvodem převedení hospodářskou smlouvou na okres Most pro zajištění pobytů dětí z mateřských škol v oblasti se zdravým ovzduším formou Školy v přírodě. Pro realizaci těchto pobytů byla ONV Most přistavena hospodářská část (kuchyň, jídelna, herna, garáž a zahradní altán) – tj. budovy občanské vybavenosti v areálu školy. Na výstavbě těchto nemovitostí se významně podíleli v rámci Akce Z místní občané. V obci stále ještě žijí pamětníci, kteří se této výstavby osobně účastnili.

V roce 1992 požádal tehdejší starosta obce Pavel Souček o navrácení nemovitostí tj. školy a přilehlých pozemků zpět obci a o zápis do katastru nemovitostí. Jeho zásluhou, na základě této žádostí je tento majetek od roku 1993 opět ve vlastnictví obce Skryje. ONV Most vlastnilo dále jenom budovy občanské vybavenosti. Na dva roky 1993 a 1994 byla uzavřena mezi obcí Skryje a ONV Most nájemní smlouva na užívání majetku ve vlastnictví obce. V roce 1995 bylo právo hospodaření převedeno z ONV Most na Školskou správu Praha 4 pro využití Hobby centrem. Tento majetek byl převeden hospodářskou smlouvou zcela zdarma, bez jakékoli předchozí investice. Tato organizace na základě nájemní smlouvy na užívání majetku ve vlastnictví obce, která byla v roce 1995 uzavřena s obcí Skryje na deset let, zde uskutečňovala pobyty dětí, mládeže a později i dospělých. Tato nájemní smlouva končila 31. prosince 2005 (bylo stanoveno nízké nájemné s ohledem na nízké příjmy této organizace). Při projednávání návrhů nové smlouvy, kterou měla obec Skryje zájem uzavřít od 1. ledna 2006 byl do zvýšení nájemného zařazen požadavek Hobby centra na nutné investice do objektu, které byly touto organizací vyčísleny na čtyřiceti násobek původního ročního nájmu.

Obec s malým počtem obyvatel v žádném případě tyto částky ze svého rozpočtu hradit nemůže, protože je nemá. Zastupitelstvo navrhlo řešit postupnou realizaci rekonstrukcí s tím, že by zpočátku převážnou část nájemného investovalo pro tyto úpravy. Prvotním požadavkem byla rekonstrukce hygienických zařízení dle požadavku OHS na základě stanoviska vyžádaného Hobby centrem. Od jednání na uzavření nové smlouvy se odvinuly veškeré další kroky učiněné ze strany Hobby centra, o „jediném možném řešení – převedení majetku na Hlavní město Prahu“ zmíněném již v minulém vyjádření.
Nájemní smlouva na další období od 1. ledna 2006 nebyla uzavřena a Hobby centrum užívalo nemovitosti ve vlastnictví obce bez řádné nájemní smlouvy dále.

Obcí byla dána žaloba na vyklizení budovy, která byla vyklizena. V průběhu soudního jednání začal právní zástupce Hobby centra zpochybňovat vlastnictví obce a po vyklizení budovy obdržela obec dopis od Hlavního města Prahy (dopis byl odeslán 28. června 2006 a podklady pro zpochybnění majetku dodal právní zástupce Hobby centra). Od 1. července 2006 uskutečňuje tato organizace bez řádné nájemní smlouvy pobyty za úplatu. Neplatí místní poplatky a od 1. července 2006 ani nájemné za pozemky ve vlastnictví obce a svou činnost tudíž provozuje na úkor malé obce se 136 trvale bydlícími občany, která je jejich sponzorem.

Je zřejmé, že veškeré akce podniknuté k získání majetku obce, jsou spekulativní s cílem vyvlastnit obecní majetek, který byl vytvořen za peníze občanů obce. Jednalo by se tak v této obci o druhé vyvlastnění majetku. První bylo v rámci kolektivizace vystěhováním rodiny pana Karla Rohly v roce 1952.
Domnívám se, že je mou povinností, jako představitelky obce, tento majetek zachovat pro obec i nadále.

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Jiřího Šotky 445, 27101 Nové Strašecí, Požadavky: ŘP sk. B, Upřesňující informace:zednické práce venkovní (dlažby, vyzdívání el. rozvoden atd.), Zaměstnanecké výhody: stravenky, slevy na nářadí a materiál, Kontakt: Václav Pavlík 313 574 378, e-mail: vaclav@elektromont.info. Pracoviště: Elektromont matějka, a.s., Jiřího Šotky, č.p. 445, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Václav Pavlík, +420 736 623 730.

Výroba - Třídiči odpadů Manipulační dělník/dělnice - 25 000 Kč

Třídiči odpadů Manipulační dělník/dělnice - třídění odpadu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: třídění odpadu, drobný úklid pracoviště., Kontakt: tel. 724096088. Pracoviště: Marius pedersen a.s. - provozovna rakovník, Dukel. hrdinů, č.p. 2330, 269 01 Rakovník 1. Informace: Martin Kinkal, +420 313 515 812.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 16 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník/servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: obsluha hostů, servírování pokrmů a nápojů, přijímání objednávek, inkasování plateb., Požadavky: samostatnost, spolehlivost, příjemné vystupování, praxe a vyučení v oboru výhodou., Kontakt: tel. 702035560 nebo e-mailem info@divadelnirestaurace-rakovnik.cz. Pracoviště: Tradiční pivovar v rakovníku, a.s. - pracoviště divadelní restaurace, Na Sekyře, č.p. 2377, 269 01 Rakovník 1. Informace: Eva Hůlová, +420 702 035 560.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 16 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Krupá, Podmínky: PP na dobu 1 roku s možností prodloužení, Zaměstnanecké výhody: strava zdarma, Kontakt: Martin Vaic 602159687 nebo e-mail martin.vaic@centrum.cz. Pracoviště: Sonamaxi spol. s r.o. - provozovna, 270 09 Krupá. Informace: Martin Vaic, +420 602 159 687.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Středočeské kulturní dědictví má novou digitální střechu
2

Poklady z historie jsou na internetu

Pozemní hokejistky HC 1972 Rakovník zničily Bohemku a do play off postoupily z prvního místa.
26

Rakovnické pozemní hokejistky jdou do Final Four z první příčky

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vynesení verdiktu v Rathově kauze už nic nebrání

Střední Čechy – K vyhlášení verdiktu zřejmě u Krajského soudu v Praze spěje táhnoucí se kauza údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami Středočeského kraje. Příští týden ve středu by se měla završit jedna z etap případu spojovaného ponejvíce se jménem někdejšího hejtmana Davida Ratha (který jakýkoli podíl na manipulaci se zakázkami i braní úplatků vytrvale a důrazně odmítá).

Turisté opět vyrazí za Otou Pavlem

Branov - Pochod Krajem Oty Pavla se může směle řadit mezi turistické klasiky. V sobotu 23. června se půjde z Branova na Rakovnicku už po pětatřicáté!

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT