VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražský magistrát chce školu ve Skryjích

SKRYJE -Navazuji na své vyjádření v jednom z předchozích vydání Rakovnického deníku, a to konkrétně 28. dubna 2007. Situace kolem bývalé školy ve Skryjích totiž doznala výrazné změny.

30.6.2007
SDÍLEJ:

VenkovFoto: Logo

Jaký osud asi chystá pražský magistrát bývalé Obecní škole ve Skryjích?

Kauza
Hlavní město Praha jako majitel budov občanské vybavenosti v areálu této školy, které byly na ně převedeny z ONV Most, požádalo v říjnu 2006 o zápis do listu vlastnictví na stavební parcely pod těmito budovami. Jedná se v současné době o duplicitní vlastnictví (dvou vlastníků) vzhledem k tomu, že vlastníkem dosud byla obec Skryje a v tomto případě o vlastnictví rozhoduje soud. Obec Skryje obdržela minulý týden žalobu Hlavního města Prahy nejen na tyto parcely, ale i na ostatní v areálu školy, včetně jmenované budovy bývalé školy s tím, že jediným oprávněným vlastníkem, všech těchto nemovitostí má být Hlavní město Praha s poukazem na to, že škola obci nikdy nepatřila a že se jedná o majetek státu.


Historie stavby nové školy
Vybráno ze školní kroniky obce Skryje: Budova čp. 68, stará škola již od roku 1914 nestačila svou kapacitou pro potřeby výuky. Proto od této doby probíhala jednání pro výstavbu školy nové, přerušená 1. světovou válkou a později problémy při zajištění této významné akce. Budova této nové školy ve Skryjích byla postavena z prostředků obce, tedy z peněz poplatníků – občanů Skryjí a Čilé. Místní školní rada, tvořená občany obce Skryje – členy zastupitelstva obce s předsedou, který byl zároveň starostou obce, zajišťovala podle tehdy platných požadavků realizaci celé akce. Na stavbu byl zakoupen pozemek z prostředků obce, od roku 1924 bylo do školního rozpočtu zařazováno každoročně 20 tisíc korun, v roce 1928 byla učiněna výpůjčka 250 tisíc korun na stavbu školy. Na stavbě školy se rovněž svým dílem podílela obec Čilá. Základní kámen byl položen 20. srpna 1929. Budova byla slavnostně otevřena 9. srpna 1931 a zemský školní inspektor poděkoval všem, kteří se o stavbu školy zasloužili, místní školní radě, obcím Skryje a Čilá a všem občanům kteří se na této výstavbě v těžké době krize podíleli.

Škola sloužila několika generacím. V roce 1975 vzhledem ke značnému úbytku počtu žáků bylo vyučování na této škole zrušeno a MNV Skryje bylo doporučeno hledat využití uvolněných prostor. Tehdejší vládní politika „pomoc pánevním okresům“ byla důvodem převedení hospodářskou smlouvou na okres Most pro zajištění pobytů dětí z mateřských škol v oblasti se zdravým ovzduším formou Školy v přírodě. Pro realizaci těchto pobytů byla ONV Most přistavena hospodářská část (kuchyň, jídelna, herna, garáž a zahradní altán) – tj. budovy občanské vybavenosti v areálu školy. Na výstavbě těchto nemovitostí se významně podíleli v rámci Akce Z místní občané. V obci stále ještě žijí pamětníci, kteří se této výstavby osobně účastnili.

V roce 1992 požádal tehdejší starosta obce Pavel Souček o navrácení nemovitostí tj. školy a přilehlých pozemků zpět obci a o zápis do katastru nemovitostí. Jeho zásluhou, na základě této žádostí je tento majetek od roku 1993 opět ve vlastnictví obce Skryje. ONV Most vlastnilo dále jenom budovy občanské vybavenosti. Na dva roky 1993 a 1994 byla uzavřena mezi obcí Skryje a ONV Most nájemní smlouva na užívání majetku ve vlastnictví obce. V roce 1995 bylo právo hospodaření převedeno z ONV Most na Školskou správu Praha 4 pro využití Hobby centrem. Tento majetek byl převeden hospodářskou smlouvou zcela zdarma, bez jakékoli předchozí investice. Tato organizace na základě nájemní smlouvy na užívání majetku ve vlastnictví obce, která byla v roce 1995 uzavřena s obcí Skryje na deset let, zde uskutečňovala pobyty dětí, mládeže a později i dospělých. Tato nájemní smlouva končila 31. prosince 2005 (bylo stanoveno nízké nájemné s ohledem na nízké příjmy této organizace). Při projednávání návrhů nové smlouvy, kterou měla obec Skryje zájem uzavřít od 1. ledna 2006 byl do zvýšení nájemného zařazen požadavek Hobby centra na nutné investice do objektu, které byly touto organizací vyčísleny na čtyřiceti násobek původního ročního nájmu.

Obec s malým počtem obyvatel v žádném případě tyto částky ze svého rozpočtu hradit nemůže, protože je nemá. Zastupitelstvo navrhlo řešit postupnou realizaci rekonstrukcí s tím, že by zpočátku převážnou část nájemného investovalo pro tyto úpravy. Prvotním požadavkem byla rekonstrukce hygienických zařízení dle požadavku OHS na základě stanoviska vyžádaného Hobby centrem. Od jednání na uzavření nové smlouvy se odvinuly veškeré další kroky učiněné ze strany Hobby centra, o „jediném možném řešení – převedení majetku na Hlavní město Prahu“ zmíněném již v minulém vyjádření.
Nájemní smlouva na další období od 1. ledna 2006 nebyla uzavřena a Hobby centrum užívalo nemovitosti ve vlastnictví obce bez řádné nájemní smlouvy dále.

Obcí byla dána žaloba na vyklizení budovy, která byla vyklizena. V průběhu soudního jednání začal právní zástupce Hobby centra zpochybňovat vlastnictví obce a po vyklizení budovy obdržela obec dopis od Hlavního města Prahy (dopis byl odeslán 28. června 2006 a podklady pro zpochybnění majetku dodal právní zástupce Hobby centra). Od 1. července 2006 uskutečňuje tato organizace bez řádné nájemní smlouvy pobyty za úplatu. Neplatí místní poplatky a od 1. července 2006 ani nájemné za pozemky ve vlastnictví obce a svou činnost tudíž provozuje na úkor malé obce se 136 trvale bydlícími občany, která je jejich sponzorem.

Je zřejmé, že veškeré akce podniknuté k získání majetku obce, jsou spekulativní s cílem vyvlastnit obecní majetek, který byl vytvořen za peníze občanů obce. Jednalo by se tak v této obci o druhé vyvlastnění majetku. První bylo v rámci kolektivizace vystěhováním rodiny pana Karla Rohly v roce 1952.
Domnívám se, že je mou povinností, jako představitelky obce, tento majetek zachovat pro obec i nadále.

30.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 21 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista, traktoristka v ŽV a RV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Možnost práce v ochraně rostlin, práce se zvířaty a práce v noci., Kontakt: tel. 776279657 (8:00-15:00) nebo e-mailem agrochmel@quick.cz. Pracoviště: Družstvo agrochmel kněževes, Nová, č.p. 392, 270 01 Kněževes u Rakovníka. Informace: David Šebek, +420 776 279 657.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Jiřího Šotky 445, 27101 Nové Strašecí, Požadavky: ŘP sk. B, Upřesňující informace:zednické práce venkovní (dlažby, vyzdívání el. rozvoden atd.), Zaměstnanecké výhody: stravenky, slevy na nářadí a materiál, Kontakt: Václav Pavlík 313 574 378, e-mail: vaclav@elektromont.info. Pracoviště: Elektromont matějka, a.s., Jiřího Šotky, č.p. 445, 271 01 Nové Strašecí. Informace: Václav Pavlík, +420 736 623 730.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 20 000 Kč

Strojní inženýři přístrojů, strojů a zařízení Technolog - Strojní inženýři přístrojů, strojů a zařízení. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: specifikace: zkušenost s požadovanou profesí vítána, pracovní náplň : technická administrativa spojená s realizací zakázek, zajištění materiálů, axpedice, kontrola, práce s internetem, kontakt p. Černohorský tel: 604985046, e-mail: strojirnakolesovice@email.cz. Pracoviště: Strojírna kolešovice s.r.o., 270 02 Kolešovice. Informace: Jiří Černohorský, +420 313 582 522,604 985 046.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 27 000 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka - vychovatel/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o pracovní poměr složený z dvou polovičních pracovních úvazků. , Požadujeme: pozitivní vztah k dětem, praxe výhodou., Životopisy zasílejte na e-mail zs.zbecno@centrum.cz. Pracoviště: Základní škola zbečno, okres rakovník, 270 24 Zbečno. Informace: Martina Pidrmanová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sirkou si v přírodě neškrtnete. Ani zapalovačem

Násilí. Ilustrační foto.

Kraj poučí radnice o ochraně před útočníkem

V Domově Na Zátiší byla zahájena výstava Milana Kounovského

Rakovník – Sál Domova Na Zátiší v Rakovníku se ve středu odpoledne zaplnil kresbami známého karikaturisty Milana Kounovského. Ten slavil polokulaté pětapadesáté narozeniny a při té příležitosti uspořádal vernisáž. Výstava, která zahrnuje především karikatury Rakovničanů, přičemž menší část tvoří i karikatury slavných sportovců či politiků, potrvá až do 2. září.

Surovec s kočárkem a 17 ukradených kol za měsíc: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 17. srpna 2018.

V Příbrami hořela výrobní hala. Škoda se pohybuje v desítkách milionů

Příbram - V pátek odpoledne hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu (ze čtyř možných). Důvodem byl požár ve výrobní hale koupelen Ravak, ve které se zpracovávají plasty. Požár se podařilo dostat pod kontrolu až v sobotu ráno. Předběžná škoda je vyčíslena na padesát milionů korun. 

Tip liga začíná dříve. Hrajte o televizi a sud piva

V tištěném vydání svého Deníku najdete každý týden od pondělí do středy soutěžní kupon pro dané kolo hry, v níž se tipují především zápasy krajských a okresních fotbalových soutěží. Celkový vítěz vyhraje v listopadu sud plzeňského piva Gambrinus, pro nejlepšího hráče celého Středočeského kraje máme připraven nový televizor!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT