Husovo náměstí, pár minut před tři čtvrtě na jedenáct: Obvyklý nedělní klídek. Jen tu a tam postává několik pánů v letech a malých dětí s doprovodem. Od pánů ke mě doléhá hovor: „Ty jsou ještě dneska lepší, než babety…“ Tak jsem tu správně.

Těsně před jedenáctou zarámusí amplion: „Pozor, jezdci právě projíždí kolem Tyršova koupaliště, zhruba za deset minut by tu měli být.

Jedenáct hodin, osmnáct minut: Do Pivovarské ulice vjíždí doprovodné vozidlo, za ním chumel mopedistů. To vše doprovázené patřičným zvukem motorů. Typický zvuk dvoutaktu se přibližuje, na obzoru se vynořují další jezdci.

Za ohromného burácení motorů a neprostupných oblaků kouře jezdci vjíždějí na náměstí a dvakrát ho objíždí dokola. Mezitím se kolem shromáždil dav lidí. Rakovničáci přece nezapomněli a přišli se na své Stadiony podívat. Mopedů je tolik, že při okružní jízdě zaplní silnici kolem celého náměstí. Jejich spanilou jízdu diváci odměňují potleskem na otevřené scéně. Mnohým z nich podívaná vehnala do očí slzy.

Lentilkovská megashow
PŘED 10 LETY: Lentilky ohromily vyprodané divadlo

Po okružní jízdě míří mopedy doprostřed náměstí, kde na ně padnou zraky zvědavých diváků. Zavítaly mezi ně i kamarádky Jawy a Čezety. Dokonce i moderní mašiny cizích značek. Ty tady dnes ale působí poněkud neohrabaně a nepatřičně.

První etapa spanilé jízdy skončila. Atmosféra se mění v neformální setkání všech fandů těchto jednoduchých a přesto spolehlivých strojů. Svoji jednoduchost dokazují tím, že drobné závady, které je doprovázely po cestě, jezdci rychle opravili a šťastně dojeli do cíle. Jezdci si vyměňují své zkušenosti, pamětníci vzpomínají, ti mladší už jen koukají a obdivují. Nechybí ani vzácní hosté.

Po půl jedné se dvoutaktní motory opět rozburácejí, mopedy vyrážejí do druhé etapy spanilé jízdy, tedy směrem na Nový Dům.