Rakovník – Petici za svobodnější život a podnikání neměli lidé možnost podepisovat příliš dlouho. Podpisy na ní sbíral Lukáš Hamouz, koordinátor Strany svobodných občanů, v úterý před Finančním úřadem v Rakovníku.

„Stál jsem před finančním úřadem od devíti hodin ráno. V deset za mnou přišla paní ředitelka, ať to místo opustím. Že je to soukromý pozemek a že tam nemám co dělat. Nikde jinde s tím problém nebyl. Jen v Rakovníku. Akce se uskutečnila už loni na stejném místě a nikdo proti tomu nic neměl," popisoval Hamouz.

Městskou policii Lukáš Hamouz volat nechtěl. Podle jeho názoru byl porušen petiční zákon. Ve výkonu petičního práva nesmí být nikomu bráněno. Výkon tohoto práva nesmí být nikomu na újmu. Při shromažďování podpisů však nesmí dojít k omezení provozu motorových a jiných vozidel a k rušení veřejného pořádku. Tato ustanovení podle právníků neporušoval, protože měl před vchodem na finanční úřad postaven malý stolek s petičními archy a plakátem.

„Stolek nebránil východu ven. Stál na veřejném prostoru. Když jsem se zeptal, jestli mohu stolek posunout dále ven, bylo mi řečeno, že to také ne. Takže jsem se rozhodl dále nepokračovat," uváděl Lukáš Hamouz. Místo pro petici si strana zvolila záměrně, protože úterý byl den, kdy se odevzdávalo daňové přiznání, takže tam procházelo nejvíce podnikatelů, které téma petice nejvíce zajímá.

Ředitelka Finančního úřadu v Rakovníku Dana Bařtipánová na to odpověděla: „Ten člověk byl vykázán, protože stál ve vchodu. Já ho chápu, protože lilo jako z konve. Ale on se nemůže postavit do vchodu. Petiční zákon znám. Při sbírání podpisů se nemůže bránit průchodu.

Pán se ale postavil úplně pod stříšku. Tady v ten den byl neskutečný provoz, protože byl poslední den podání daňového přiznání. Mohl si stoupnout kamkoliv jinam, například na chodník, i když je to naše prostranství. Lidé se ale takhle museli stolku vyhýbat, protože k nám přicházejí vlastně ze stran." Za běžného provozu by podle Bařtipánové muž se stolkem průchodu nebránil.
Podpisová akce Petice za svobodnější život a podnikání probíhala po celé republice pod názvem Daň 2015. Zástupci Strany svobodných občanů stáli před finančními úřady po celé republice, rozdávali informační noviny a propagační předměty. Zároveň sbírali podpisy na petici.