Žádost města Rakovníka o bezúplatný převod nemocnice kraj zamítl a nabídl ji k prodeji plzeňské firmě Privamed.

Opozice

„Byl čas, aby žádost byla koncipována lépe podle kritérií soutěže. Na radnici je na to dost úředníků. Pro úspěch žádosti přeci nestačí jedna holá věta. Kdyby podobná žádost dorazila na město, také byste ji smetli ze stolu. To není žádost, to je dětská písanka,“ argumentoval Jiří Ludačka (ČSSD). „Bylo usnesení zastupitelstva vůbec splněno? Vy jste mandát od zastupitelstva měli, ale nesplnili jste ho,“ ptal se a zároveň si i odpověděl Marcel Chládek (ČSSD). „Usnesení sice bylo vyhověno, ale nebyla vyvinuta žádná větší aktivita. Váš postoj k nemocnici je čirý alibismus,“ pustil se do vedení radnice zastupitel Miloslav Kubínek (KSČM).

 

Koalice

 

„Přes tři roky se ví, že bude kraj nemocnici privatizovat. Všichni jste měli možnost jednání o ní iniciovat – jak z pravice, tak z levice. Ale vůli jste nenašli. Toto je chyba každého zastupitele. Řešit se to mělo více i dříve, nyní už je to s křížkem po funuse,“ řekl k tomu nezávislý zastupitel zvolený za ODS a lékař rakovnické nemocnice Ivo Trešl, který zároveň připustil, že i jemu se jeví prodejní cena nemocnice (60 milionů) velmi nízká.
„Je to jen sbírání politických bodů,“ řekl na adresu opozice nezávislý zastupitel také zvolený za kandidátku ODS a primář nemocnice Oldřich Kronych. Zároveň dodal, že dnes se jen těžko může říci, nakolik bude nový majitel osvícený. „Zavřít nemocnici nemusí pouze soukromý subjekt, tato hrozba nad nemocnicí visela, i když ji vlastnil stát a později kraj,“ dodal ještě.

„Vedení města má v zastupitelstvu pouze tři hlasy, vždy rozhoduje většina. Ano, město zaspalo. Ale pak si musíte popel na hlavu nasypat všichni, že jste sami nic neiniciovali. My z vedení jsme jasně řekli, proč a jak jsme ochotni nemocnici převzít,“ pokračoval místostarosta Luděk Štíbr (ODS).
„Byl jsem připraven ji převzít a nést zodpovědnost a garantovat péči, ale dávat za ni městské peníze mi přijde neefektivní,“ doplnil ještě starosta města Zdeněk Nejdl (ODS).

Opozice se nakonec pokusila prohlasovat usnesení, v němž by se konstatovalo, že starosta nesplnil zadaný úkol, protože žádost nesplňovala základní kritéria. Nejdl o tomto návrhu nehlasoval, protože se ho osobně týkal, přesto usnesení zastupitelstvem neprošlo.