Záchranné stanici v Čisté se občas poštěstí nález vzácného živočicha. Naposledy se podařilo najít vzácnou bekasinu otavní. Příběh začal ve večerních hodinách, kdy na záchranné stanici zazvonil telefon. Ozvali se manželé Vodvářkovi, kteří na procházce alejemi za Čistou našli prý podivného ptáčka s dlouhým zobáčkem, asi sluku.

Při předání a následném ošetření zaměstnanci zjistili, že se jedná o vzácnou bekasinu otavní. „Ptáček byl opravdu vysílený, proto nevzdoroval ani prohlídce. Zraněný nebyl, a proto jsme ho vypustili do velké létací voliéry, ve které je i rybníček,“ uvedl Zdeněk Bouda.

Bekasina se procházela po malé „pláži“ a hned se pustila do rybníčku, který namáhavě přeplavala. Ovšem zůstala s opřeným křídlem u břehu a neměla sílu vylézt ven.

„Museli jsme ji vylovit a dát do přepravky. Je to takzvaná Jednotka intenzivního žraní. Tam jsme ji dali misku s vodou a misku s rašelinou, do které jsme nasypali moučné červy a žížaly. Po chvíli byl slyšet zvuk jako od starého šicího stroje, jak projížděla misku a cpala se,“ uvedl se smíchem Bouda.

Během čtyř dnů se bekasina dostala do dobré kondice.

Zaměstnanci stanice však měli problém s tím, kam ptáka umístí. Pokud by se dostal do přírody, neměl by šanci přežít. Ptáci se totiž začínají houfovat a připravovat na tah, který probíhá od srpna až do října. „Nakonec jsme se domluvili se záchrankou ZOO Ohrada, kam ji převezeme a oni jí najdou nějakou skupinku, do které by se dala vypustit. Jsme rádi, že se tento pták u nás vyskytuje,“ dodal Bouda.(zb)