Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při prodeji majetku už nemá rozhodovat cena

Rakovník - Minulý čtvrtek senátoři schválili novelu, která obcím a krajům dovoluje při prodeji majetku rozhodovat se nejen podle krátkodobé ekonomické výhodnosti. Znamená to mimo jiné to, že by obce moh-ly svůj majetek prodávat v některých případech levněji. Jenže za všechno se platí.  

3.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Kočí

Doteď si totiž postih za výhodnější prodejní cenu nesli na bedrech místní zastupitelé. Těm hrozilo dokonce trestní stíhání, a to v případě, kdy dali přednost jinému kritériu než momentálnímu zisku. To ale často vedlo k tomu, že obce byly pod hrozbou postihů nuceny jednat proti zájmu svých obyvatel.

Novela zákona proto přichází se zdánlivým řešením. Povinnost obcí a krajů využívat majetek účelně a hospodárně v souladu s jejich zájmy a úkoly má být nadále zachována, ale zároveň to neznamená rozhodovat se vždy pouze podle ekonomické výhodnosti. Komunálním a regionálním politikům by tak již žádné postihy hrozit neměly.

Novým měřítkem má to-tiž být důležitý obecní či krajský záměr, pokud bude řádně zdůvodněný. A právě ono zdůvodnění je kamenem úrazu. Takový systém při prodeji majetku tu totiž už funguje, novela ho jen upravuje. To problematické ale zůstává v zákoně stále stejné. Kvůli obecnosti znění navíc novelu zákona odmítla podpořit vláda.

Že vyhovět plnění úkolů obce a zároveň najít důvod, který by vedl ke snížení ceny majetku, jsou dvě téměř protichůdné věci, zdůraznil například rakovnický starosta Pavel Jenšovský, a to na konkrétním příkladu.

Když chce obec například někomu prodat byt za cenu nižší, než je ta odhadní nebo ta v čase a místě obvyklá, musí současně zdůvodnit, že toho člověka obec nutně potřebuje. Třeba v případě zdravotníka, který by tam chyběl. Nikdy si ale vedení obce nemůže být jis-té, jestli se výklad soudu v nějaké formě neodchýlí od toho, co jimi bylo myšleno,“ říká rakovnický starosta. Ra-kovník z těchto důvodů při prodeji upřednostňuje cenu obvyklou nebo vyšší.

Jako zátěž pro obce ale tu-to novelu Pavel Jenšovský nevnímá. „Je to snaha, která povede zase jen k tomu, co už tady bylo. Takže to pro mě změna ani není,“ dodal starosta s tím, že i dnes nemusí obce, potažmo kraje, prodávat za nejvýhodnější cenu. Jenže vždy s řádným zdůvodněním, které v případě odchylky od toho, co předpokládá zákon, jako strašák dopadá na místní zastupitele. A tato ošidná podmínka stále zůstává.

Citace.

Že tato novela není nic nového, je i názor místo-starostky Nového Strašecí Libuše Vosátkové. „Vlastně už i dnes můžeme pozemek prodat za nižší cenu, než je znalecký posudek, kterým se při prodeji vždy řídíme. Musí se ale jednat o řádně zdůvodněný obecní zájem, který by vedl třeba k zachování dané nemovitosti nebo zhodnocení pozemku tím, že ho prodáme někomu za účelem zbudování všeobecně prospěšné stavby,“ uvedla místostarostka.

Háček v potřebě zdůvodnění vidí i starosta Pavlíkova Pavel Truxa. „Praxe asi bude trochu jiná, protože nevím, kdo si troufne zdůvodnit prodej pozemku za jinou cenu, než říká znalecký posudek. Obhajoba bude v tomto případě dost těžká“.

Obhájit se ale dokázali třeba v Kolešovicích. Zastupitelé tam za přívětivější cenu prodali pár metrů zahrádky člověku, kterému patří roky obdělávaná zahrada v těsné blízkosti. Nebo dva domy na návsi, o které za původní cenu nebyl zájem.

„Je správné a nutné sledovat dlouhodobý zájem obce a ne okamžitý krátkodobý zisk,“ zkonstatoval starosta Kolešovic Martin Dvořák.

Autor: Kristýna Koděrová, Šárka Hoblíková

3.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Otevření workoutového hřiště v Lišanech
50

V Lišanech otevřeli workoutové hřiště

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

AKTUALIZOVÁNO

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Kladensko - Dálnici D6 na Kladensku u Pavlova na pomezí dvou okresů ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení