Vlastnímu zvárnění příběhu narození Krista předcházelo ještě vystoupení dětského pěveckého souboru Rosničky, který pod vedením Anny Ryvolové zapěl několik krásných koled.

Poté ještě pár slov k přítomným promluvil člen společné duchovní správy Římskokatolické farnosti Jesenice Daniel Váhala, sám ale také člen čisteckého divadelního spolku Tyl, který připomněl, jaký význam budova kostela pro život v obci měla i to, jak se dnes může každý alespoň trošku přičinit o to, aby kostel znovu zazářil v původní kráse.

Přílet anděla pak všem zvěstoval události dalších minut. Putování Josefa a Marie do Betléma, marné prosby o noclech, složení hlavy ve chlévě za městem, narození Ježíška i jeho obdarování obyčejnými lidmi. Známý příběh opět svou silou zapůsobil a vysloužil si mohutný potlesk více než stovky dlaní.

O představení nám řekl za soubor Tyl více Pavel Tintěra:
„Představení, které jsme nazvali Narození Ježíše Krista, je pro nás už vlastně takové tradiční představení. Všechno to vlastně vzniklo někdy před šesti lety, kdy jsme si místo Půlnoční mše, která se v Čisté nekonala, zahráli v kostele první biblický příběh. Byl kraťoučký, ale chybějící mši dokázal nahradit.“
Příběh se líbil, za rok se hrálo znovu a zájem už nebyl jen v Čisté ale i jinde.
„Biblický příběh během Vánoc hrajeme tak šestkrát, maximálně osmkrát na různých místech v okolí. Kromě Čisté třeba pravidelně tady v Kolešovicích, ale i v Ústavu sociální péče v Zavidově, kde vždy uděláme velikou radost a v Ústavu sociální péče v Kralovicích.“
Letos tedy například už viděli příběh narození Krista na Štědrý večer v deset hodin v noci v Čisté, poté se hrálo v Milíčově a Oráčově, než přijeli tyláci do Kolešovic, zahráli je i v Zavidově. Tím ale nic nekončí, své představení jsou ochotni zahrát i jinde, stačí se s nimi spojit a domluvit.