VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přijeli podpořit lesnický park

Křivoklát - Miroslav Pecha: Majitel lesů na Křivoklátsku Jerome Colloredo Mannsfeld přičlenění svého majetku k navrhovanému národnímu parku kategoricky odmítl.

23.2.2010
SDÍLEJ:

Na semináři bylo přítomno přes 90 účastníků Foto: archiv Miroslava Pechy

Doslova nabitý účastníky semináře Lesnický park Křivoklátsko - území pro lidi i pro přírodu, byl sál křivoklátského hotelu Sýkora.

Významní hosté

Předseda Základní pobočky České lesnické společnosti Křivoklát Miroslav Pecha upozornil: „Přijeli i někteří lidé, kteří nebyli přihlášení a tak se do společenské místnosti vešlo téměř 90 lidí! Aktuálnost semináře a zejména význam tématu potvrdila i účast řady osobností odborného lesnického i veřejného života. Ministerstvo zemědělství zastupovali Jiří Novák, náměstek ministra zemědělství a Tomáš Krejzar, ředitel odboru ekonomiky a koncepcí lesního hospodářství. podnik Lesy ČR byl zastoupen jeho krajským ředitelem Jiřím Makovcem.“

Jiří Novák a Jiří Makovec nebyli přednášejícími, ale vyslovili plnou podporu institucí, které zastupovaly záměru zřízení na Křivoklátsku lesnického parku.
Lesnický park Křivoklátsko, podporovaný ministerstvem zemědělství je alternativou k národnímu parku, který prosazuje ministerstvo životního prostředí.

Ochrana je prý dobře zajištěna

„Lesnický park chce prokázat, že existují i jiné způsoby, jak zajistit rozvoj určitého území se všemi jeho funkcemi i bez nutnosti zvyšování stupně ochrany. Jsme přesvědčeni, že ochrana přírodních hodnot je na Křivoklátsku dostatečně zajištěna stávající legislativou, tedy Chráněnou krajinou oblastí Křivoklátsko, rezervacemi, ptačí oblastí a tak dále. Dodržení standardů lesnického parku pak zavazuje hospodařící subjekty k takovým způsobům hospodaření, aby se prostředí lesů nejen nezhoršovalo, ale naopak zlepšovalo,“ zdůraznil k aktuálnímu tématu Křivoklátska Miroslav Pecha.

Cílem semináře na téma "Lesnický park Křivoklátsko - území pro lidi i pro přírodu“, který byl sezván do hotelu Sýkora v Křivoklátě bylo seznámit zejména starosty dotčených obcí s tímto zcela novým záměrem.

Předseda Základní pobočky České lesnické společnosti Křivoklát Miroslav Pecha dodal: “Aby měli při svém rozhodování možnost výběru zda souhlasit se zařazením katastrů svých obcí do národního parku a nebo zvolit náš alternativní projekt.“

Pro zajímavost lze také uvést, že na Křivoklát přijeli rovněž profesor Vilém Podrázský, děkan Fakulty lesnické a dřevařské v Praze a profesor Petr Horáček, děkan Lesnické a dřevařské fakulty MU Brno. Krajský úřad Středočeského kraje byl zastoupen ředitelem odboru ochrany přírody Josefem Keřkou.

Tři bloky

Seminář byl rozdělen do tří tématických bloků:

1. První blok byl zaměřen na seznámení s podstatou a cíli lesnického parku a se způsoby hospodaření v lesích na jeho území. Do tohoto bloku spadal úvodní referát Miroslava Pechy, referáty Františka Davídka lesního správce Lesní správy Nižbor a Jana Povolného, zástupce Lesní správy Křivoklát a také referát Josefa Myslivce, ředitele Lesní a rybniční správy Jerome Colloredo Mannsfelda Zbiroh. „Ten se k projektu připojil jako největší soukromý vlastník lesů v české republice a dokládá tak, že myšlenka lesnického parku nemusí být nutně jen záležitostí státního vlastnictví, jak je tomu u národních parků,“ zdůraznil Miroslav Pecha.

Důležitá poznámka

Je třeba zdůraznit, že Jerome Colloredo Mannsfeld přičlenění svého majetku k navrhovanému národnímu parku kategoricky odmítl.

2. Druhý blok se zabýval možností zapojení Lesnického parku Křivoklátsko do Mezinárodní sítě modelových lesů, případně dalších mezinárodních struktur. Lesnický park Křivoklátsko tím získá mezinárodní uznání a velice to posílí známku atraktivity území i v oblasti cestovního ruchu. V tomto bloku zazněly dva referáty, a sice Petr Čupa z Biosférické rezervace Dolní Morava, Karel Vančura s praktickými zkušenostmi z fungování MSML v Kanadě a o podobné iniciativě v Polsku.

Starostové

3. Poslední blok byl věnován především starostům obcí. Vystoupili v něm starostové obcí z Národního parku Šumava se svými zkušenostmi z fungování samosprávy pod asistencí Ministerstva životního prostředí. Byl to Antonín Schubert, starosta obce Modrava a předseda mikroregionu se zastoupením 15 obcí. Dále Zdeňka Lelková, starostka obce Stožec.

„Myslím, že jejich otevřené jednání trochu pootevřelo oči starostům, kteří stáli o to, aby viděli,“ znovu zdůraznil Miroslav Pecha.

Závěr tohoto bloku patřil Janu Dovrtělovi z UZEI Praha a Martinovi Polívkovi z ÚHÚL Brandýs nad Labem. Oba jejich referáty se zabývaly možnostmi získávání dotací na různé projekty pro obce i podnikatele z Programu rozvoje venkova, z Operačního programu životního prostředí a dalších.

„Pro starosty důležitá informace bylo, že na všechny tyto dotační tituly mají nárok už jako obce spadající do velkoplošného CHÚ - CHKO Křivoklátsko a nejsou podmíněny vstupem do národního parku, jak mnozí z nich na základě propagandy pracovníků Ministerstva životního prostředí dosud nesprávně chápali,“ dodal Miroslav Pecha.

Autor: Jana Elznicová

23.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 400 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12400 kč, mzda max. 14400 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Znalost ukrajinského nebo ruského jazyka vítána., Kontakt: e-mailem info@iveba.cz. Pracoviště: Iveba s.r.o. - pracoviště anexia s.r.o., Lubenská, č.p. 1588, 269 01 Rakovník 1. Informace: Petr Baťko, +420 734 622 444.

Výroba - Výroba Ruční balič 12 200 Kč

Ruční baliči Balič a pytlovač. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Čistý trestní rejstřík., Kontakt: tel. 777038145 (čtvrtek od 11:00 do 13:00 hod.). Pracoviště: Agentura vista cz s.r.o.- pracoviště čluz a.s., 271 01 Nové Strašecí. Informace: Šeiner, +420 777 038 145.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 20 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidič/řidička autobusů - HPP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Turnusové služby, přeprava osob., Kontakt: p. Martin Kokšal, tel. 313 113 552, e-mail: m.koksal@anexia.cz, Více na www.anexia.cz. Pracoviště: Anexia bus s.r.o., Lubenská, č.p. 1588, 269 01 Rakovník 1. Informace: Martin Kokšal, +420 602 535 289.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 360 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Referent účetní na ekonomickém odboru. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou (zástup za nemoc a následně mateřskou, příp. rodičovskou dovolenou)., Pracovní náplň: zajištění dílčích prací rozpočtového procesu, likvidace cestovních příkazů, účetní práce spočívající zejména v likvidaci došlých faktur, metodická spolupráce s příspěvkovými organizacemi města a zastupování referenta v centrální pokladně města., Plat: 9. platová třída., Požadavky: vyšší odborné vzdělání, nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou, schopnost samostatného rozhodování, znalost obecně závazných právních předpisů (zejména zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, prováděcí vyhláška k zákonu o účetnictví pro některé vybrané účetní jednotky, zákon č. 410/2009 Sb., České účetní standardy pro některé vybrané účetní jednotky, zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, vyhláška č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě, všechny uvedené v platném znění), znalost práce na PC, flexibilita a spolehlivost., Výhodou: řidičský průkaz sk. B (aktivní řidič), praxe ve veřejné správě., Bližší informace na úřední desce MěÚ Rakovník a na internetových stránkách www.murako.cz. Pracoviště: Město rakovník, Husovo náměstí, č.p. 27, 269 01 Rakovník 1. Informace: Renáta Kameníková, +420 313 259 121.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté rakovnického Tatranu prohráli v přípravném duelu s Královým Dvorem 2:3.
23

Tatranští si v závěru pokazili jinak kvalitní přípravu s Královým Dvorem

Otevření Síně slávy kladenského hokeje. Otakar Vejvoda st.

Sezona byla více než dobrá, je spokojen Vejvoda

Za půvaby středních Čech budou výletníky vozit bardotky

Střední Čechy – Ohlédne se kdekdo – a pokud by snad oči viděly jen obyčejný vlak, nezaměnitelný dunivý zvuk dieselového motoru jasně upozorní: tady jede historie. Na středočeské koleje se v nadcházející turistické sezoně častěji vrátí lokomotivy, jejichž provoz kdysi ke kraji neodmyslitelně patřil: mašiny vyráběné ČKD v polovině šedesátých let. Sice mají v rodném listě zapsáno typové označení T478.1, avšak tehdejší železničáři měli jasno: tohle je bardotka.

Na kluzkých silnicích řidiči bourali, naštěstí bez vážnějších následků

Střední Čechy – Více sněhu a méně ledu, než naznačovala původní očekávání, přinesl v noci na sobotu a ráno návrat zimního počasí na středočeské silnice a chodníky.

Chřipka je v kraji na ústupu. Přesto za týden přibylo šest jejích obětí

Střední Čechy – Velmi smutné souvislosti mají nejnovější informace středočeských hygieniků o odeznívání chřipkové epidemie, která region trápila od počátku února. Chřipkové viry nadále zabíjely – a to s nebývalou razancí. 

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT