„Jako škola s bohatou tradicí a dobrým jménem jsme odmítli možnost nepořádat přijímací zkoušky na obory ekonomické lyceum a obchodní akademie,“ vysvětlil ředitel obchodní akademie Emanuel Vambera s tím, že nechyběla možnost provést si potřebný test přímo ve škole.

„Je škoda, že jsme se letos nemohli setkat s žáky devátých tříd a oni neměli možnost navštívit den otevřených dveří, ale věřím, že svým zápisovým lístkem potvrdí svůj středoškolský život s ekonomkou a budou spokojeni,“ dodal Emanuel Vambera.

Od půl osmé přicházeli zájemci o studium do střední zemědělské školy. Také zde bylo vše připraveno a naplánováno podle vládních nařízení. „Přijímačky máme tradičně velmi dobře zorganizované, takže ani letošní nejsou výjimkou a vše proběhlo tak, jak má. Kromě oboru chovatelství, kde máme převis zájmu, otevíráme i třídu agropodnikání s ekologií, kam přijímací zkoušky neděláme,“ vyjádřil se ředitel školy Ivan Kupa.

A jak viděli obtížnost letošních přijímacích testů z matematiky a českého jazyka sami žáci? „Nejtěžší nám přišly v matematice slovní úlohy i výpočty objemů a povrchů,“ shodli se Natálie, Adam, Martin, Eliška a Daniel z rakovnických základních škol, se kterými souhlasily i Karolína s Natálií ze Mšece. Mateřský jazyk žáky pak částečně nejvíce potrápil rozsahem textů a vybíráním informací, s gramatikou, slovní zásobou i skladbou vět se naopak podle svých slov zdatně vypořádali.