Ve vsi žije třicet dětí a téměř všechny do místní knihovny chodí. Některé s maminkami, či babičkami. Opravdu pilných a samostatných čtenářů je tu sedm. „Chtěli jsme dětem ukázat, že knížky ještě existují a také je nějak zabavit, aby nám po vsi nedělaly lumpárny. Nejlepší čtenáře jsme ohodnotili už v září na Dni plném her, dostali pěkné školní batohy od sponzorů. Tam se sejde vždy nejvíc dětí a také, jakmile dětem začne škola, už toho tolik nenačtou, tak abychom je ještě povzbudili,“ vysvětlila nápad starostka Lenka Daenemarková.

Odměna pro všechny, kteří četli, ještě čekala na vánoční besídce v knihovně. Tam se i s rodiči sesedli kolem velkého stolu. Někteří přednesli básničky. Společně zpívali vánoční koledy a samozřejmě nechyběla horká čokoláda a vánoční cukroví. Každý čtenář si zasloužil diplom a tašku s drobnými dárky.

A kdo toho nejvíc přečetl? Gabriela Šorsáková a Martin Řezáč. Gabriela chodí do šesté třídy. Když se to povede, přečte tři až čtyři knížky za týden. V době našeho rozhovoru začala číst knihu Zlatí faraonové. Jinak si nejraději vybírá mezi dobrodružnými, třeba verneovkami.
Martin čte nejraději o sportovcích. Naposledy přečetl Fotbalové divochy. Pak ho přitahují ještě záhady.
Obecní knihovna v Přílepích má více jak čtyřicet čtenářů. Nabízí i nové knihy.

„Nakupujeme zhruba dvacet knih ročně. Vybíráme podle zájmu. Letos nám přibyl kromě jiného i soubor sedmi knih pro děti, protože si je přály. Knihy si rovněž vyměňujeme s kladenskou knihovnou,“ vysvětlovala knihovnice Vlasta Holá. Samozřejmostí jsou i Dějiny Rakovnicka od Václava Kočky. Nedávno knihovně darovala paní Fišerová z Bělidla celý soubor děl od Aloise Jiráska.

„To jsme nemohli odmítnout,“ prohlásila starostka Daenemarková. Jak sama přiznala, nejraději by nakupovala odborné knihy, ale děti chtějí hodně encyklopedie, dobrodružné a záhadné knihy. „Byla bych ráda, kdybychom tu měli co nejvíce knih o kamenictví, když už jsou tady skály,“ svěřila se starostka.

Rekonstrukce
Přílepská knihovna od prvního listopadu vítá čtenáře v pěkných zrekonstruovaných prostorách. Proměnila se v multifunkční centrum. Dostala nové police, stoly i židle. Má čtenářský koutek.

Ve staré škole sídlí společně s obecním úřadem. I ten nyní září novotou. Jeho opravu navrhli na zastupitelstvu začátkem roku sami občané, protože prostory nebyly reprezentativní. Protože žádost o dotaci na opravu vnitřních prostorů nevyšla, obec dostala peníze na opravu komunikace a na vybavení knihovny, pustili se do oprav svépomocí. To znamenalo oklepat omítky, naštukovat a vybílit. Dále předělat rozvody elektřiny a zapojení akumulaček.

„Ve všech místnostech byla ještě dřevěná podlaha přikrytá linem. Prkna pod ním postupně shnila, dokonce se část podlahy vedle v místnosti propadla během loňskách voleb,“ zkonstatovala starostka Lenka Daenemarková. Znamenalo to podlahy vybetonovat a pokrýt novým linem. Nový nábytek má také obecní úřad. Ve všech oknech visí nové záclony a závěsy.
Náklady na rekonstrukci knihovny vyšly na 88 500 korun. Obec přispěla více jak čtyřiceti procenty. Zbytek byl z dotací Středočeského kraje.