Podle regionálních politiků a osobností je sice přímá volba určitě zpestřením pro voliče a ani by se ji nebránili, nicméně podle nich je nutná změna zákona v pravomocích starosty.

„Přímá volba funguje již v některých evropských zemí a dokáži si to představit i u nás ve státě a osobně s tím nemám problém. Ovšem bude zapotřebí změna také zákona týkající se pravomocí starosty. Pokud by byla zavedena pouze přímá volba bez změn zákona o pravomocích starosty, pak by to nebylo dobré. Osobně mám spíše problém s referendy,“ reagoval místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš (ANO).

Případnému zavedení nové volby starostů a hejtmanů by se nebránil ani jesenický starosta Jan Polák (ODS). ten považuje zapojení občanů do veřejného řízení jako krok správným směrem.
„Dlouhodobě spolupracuji v Rakovníku se Společností pro mezinárodní spolupráci, kde jsme v úzkém kontaktu se zástupci města Dietzenbach v Německu, kde už řadu let přímá volba starosty funguje. Bavil jsem se s nimi o tomto systému a oslovil mne. Ale asi by to rovněž vyžadovalo určitou změnu volebního zákona a také v tom, jak dlouhý by byl mandát voleného starosty,“ reagoval na dotaz Rakovnického deníku starosta města Jesenice Jan Polák a pokračoval: „V Německu to funguje tak, že mandát starosty je pětiletý a mandát zvoleného zastupitelstva je čtyřletý. Je tak zde vždy záruka kontinuity, rozhodování a chodu úřadu. Z tohoto pohledu se mi přímá volba zde líbí. Trochu se obávám přímé volby starosty v menších obci se zhruba dvě stě obyvateli, aby se našel nějaký „odvážlivec“, který by se v případě přímé volby stal starostou. V tomto smyslu mi to přijde trochu kontraproduktivní, byť zapojení lidí do veřejného řízení je krok správným směrem.“

Trochu opatrnější k přímé volbě starosty a hejtmana je starosta Rakovníka Pavel Jenšovský a starosta Nového Strašecí Karel Filip (oba ČSSD).  „Jsem trochu na rozpacích. Přímá volba vypadá sice hezky, ale jde o to, aby na jedné straně nestál starosta a na té druhé zastupitelstvo,“ sdělil svůj názor Karel Filip, starosta Nového Strašecí.

Starosta Rakovníka Pavel Jenšovský si myslí, že návrh na přímou volbu je jen projevem populismu. Fungovat by mohla maximálně tak v obcích do tisíce obyvatel, protože tam se lidé znají.
„Ve městě se čtyřiceti tisíci obyvatel by voliči stejně osobně kandidáty většinou neznali a bez znalosti jejich zkušeností a morálky by šlo o volbu naslepo. K čemu je takový prvek přímé demokracie dobrý?“, ptá se starosta Jenšovský.

Autor: Miroslav Elsnic, Monika Michálková