A stačilo jen si zakrýt rukou oči a už tu byl Bystrozraký. Pak se ozvala hrozná kovová rána a zlému Černokněžníkovi praskla poslední obruč. V okně se objevila Zlatovláska a princ se 
s ní šťastně setkal…
Tuhle pohádku známe určitě všichni. Ale v podání Jirky a Evy Sukových z Rakovníka dostala zase trochu jiný rozměr. Zahráli si ji totiž úplně všichni, kteří přišli do rakovnické roubenky.

Herci se staly děti z mateřských škol, dokonce i paní učitelky. Jedna z nich si třeba zahrála strom. Za asi tak čtyřicet minut vystřídali všichni společně několik rolí. A vůbec nikdo se nenudil.

Klasickou pohádku zahrálo divadlo Z fleku. Jeho herci jsou ochotníci Eva a Jirka Sukovi.
„Název našeho divadla vznikl jednoduše," vysvětlovala Eva Suková. „Naši původní pohádku jsme dělali z fleků látek. Zároveň se to hodilo, protože jsme schopni hrát rychle, kdekoliv, bez nějakých velkých příprav, zkrátka z fleku."

Pohádky si herci vybírají tak, aby v nich mohli hrát i diváci. Takže při Kohoutkovi a Slepičce děti hrály ševce a další postavy, u kterých Slepička prosila o pomoc. Loutky i jednoduché kulisy si aktéři vytvářejí sami.
„Inspirace přichází tak nějak sama. Vybereme si pohádku a postupně přemýšlíme, jak bychom to udělali, aby si ji mohly děti zahrát s námi," popisovala Eva Suková.
„A protože jsme limitovaní počtem dva, tvoříme představení tak, abychom ho mohli odehrát i my," přidal se Jiří Suk.

Než se pohádky Evy a Jirky Sukových dostaly do Rakovníka, viděli je diváci na různých festivalech většinou na Moravě.

„Všechny spolužáky mám na Moravě, a proto jsme nejprve jeli k nim. Hráli jsme i v mateřských školkách. Pak teprve jsme přivezli pohádky sem," vysvětlovala Eva Suková.

Dva herci s pomocí celé řady malých diváků zahrají tři pohádky: Dlouhý, Široký a Bystrozraký, O Kohoutkovi a Slepičce a Knihu Džunglí. První dvě pohádky už v Rakovníku děti viděly. Ale ani o Knihu džunglí nepřijdou. „Tu tady také chceme zahrát, ale někde venku, kde je více prostoru," plánoval Jiří Suk.
Oba herci už mají v rukávu další nápad. Která pohádka to je, ale zatím neprozradili. Jen to, že je to opět klasická pohádka. Do hraní se opět zapojí všechny děti.

Nadšené a plné zážitků odcházely děti z Mateřské školky v Kounově. Měly vlastně pohádkový týden, protože na jeho začátku viděly pohádku o Červené Karkulce v loutkovém divadélku Před Branou. „Pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký děti znají, protože jsme si ji četli. Ta dnešní se nám všem moc líbila," řekla Danuše Jakubská, paní učitelka z kounovské mateřské školky.

Pohádková představení v rakovnické roubence pořádá Městská knihovna v Rakovníku. Tu o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém ještě stihnete. Hraje se 15. května.
Je potřeba se na ni objednat na telefonu 313 513 310 nebo 
601 385 123. Knihovna zve děti z mateřských škol i rodiče s dětmi.