Socha stojí v lokalitě U křížku u lišanské křižovatky a má zanedlouho opustit své prapůvodní místo, aby byl vytvořen prostor pro plánovaný kruhový objezd související s infrastrukturou výstavby nového hypermarketu obchodní společnosti Tesco.

"Dnes jsme spolu s akademickým sochařem a restaurátorem Janem Turským, který má na starosti co nejšetrnější přesun této památky, prozkoumali podloží a sokl z důvodů příprav na přemístění.

Vše běží podle plánu a socha bude přepravena na své nové místo v lokalitě Jamka, na vrcholek, kde kdysi stávala odpočinková lavička. Místo bylo vybráno dle rozhodnutí a dohody rakovnické radnice a zúčastněných osob. Sv. Vojtěch bude přesunut jen o několik desítek metrů směrem do centra oproti jeho původnímu umístění. Přesun bude bezproblémový,“ sdělil nám Roman Műller, vedoucí pracovník stavební společnosti S.I.R. Kadaň.

„Stěhování se uskuteční na přelomu měsíců dubna a května, nejprve bude zbudován podstavec, na který se usadí socha,“ řekl Roman Műller. Zeptali jsme se také, kdy by měl být dostaven a uveden do provozu kruhový objezd na lišanské křižovatce: "V plánu je dostavba kruhového objezdu ke konci měsíce srpna. Předpokládáme, že i tento termín bude bez větších problémů dodržen," uzavřel Roman Műller.

Foto: Deník/Michal Elznic