„Kapry už bohužel nemáme, ani jikry, ani mlíčí," oznamoval s politováním zákazníkům Václav Opatrný. „Jsme tu už od soboty a každý den jsme prodali několik metráků ryb. Myslím, že letos jsme tady ve dvoře udělali rekord," dodal. Ryby sem přivezli z Rybářství Zbiroh naposledy v pondělí ráno. Pak ještě jelo jedno auto z Jednoty a ani to nestačilo. Ryby nebyly už ani u dodavatele.

Nejvíce šly na odbyt dvou až tři a půl kiloví kapři. Tak z osmdesáti procent si nechávají zákazníci zabít kapra na místě. Zbytek, jsou to většinou rodiny s malými dětmi si odnášeli kapra živého, aby ho dali do vany.

Pro dobrou pohodu vyhrával rakovnický Brass Band. Nabízel se svařák.
Kdo ještě nestihl upéct vánočku, nebo cukroví, mohl nakoupit přímo od pramene v pekařství Špáňů. Hned vedle ve stánku zase lákaly lahůdky od masa.

Přesto, že už kapři došli, na nádvoří stále přibývali lidé. Užívali si poklidnou atmosféru, popíjeli svařák a hlavně se tu potkávali se známými a přáli si hezké svátky i zdraví do nového roku.

„Dříve se kapři prodávali v průjezdu v Trojanově ulici. Také tam stálo několik kádí," vzpomínal Václav Opatrný, který prodával kapry už v roce 1969. Rok před tím začal pracovat ve spotřebním družstvu Jednota. „Nikdo se z kanceláře tenkrát moc nehlásil a tak jsem šel. Tak jsem se také k rybám dostal. Jinak vůbec nejsem rybář," svěřoval se Opatrný. Mezi tím byly nějaké přestávky. Teď v důchodu prodává asi tak dvacet let.

„Už to nějak k Vánocům patří. Je to příjemná změna. Navíc se pozdravím se svými známými i dlouholetými kolegy z práce," zkonstatoval Opatrný. Ani v jeho rodině nesmí o Štědrém večeru kapr chybět. „Včera jsem domů přinesl dva. Počítal jsem s náporem," dodal Václav Opatrný.