Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příspěvky na sport zvýhodní rakovnické děti

Rakovník - Peníze do sportu se od příštího roku budou v Rakovníku rozdělovat podle jiného klíče. Změnu ve financování sportovních aktivit přinesl návrh Miroslava Koloce a Ivo Trešla (oba z hnutí Město pro vás), který byl schválen na posledním zasedání zastupitelstva. Platit začne v lednu 2018.  

22.9.2017
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační fotografie.Foto: Deník

Nový návrh změní rozdělování příspěvků na činnost sportovních klubů. Nově tak bude kladen větší důraz na počet sportujících dětí a mládeže v jednotlivých klubech.

Navržený systém v první řadě zohledňující velikost členské základny má přinést vyváženější a spravedlivější rozdělání financí mezi jednotlivá sportovní odvětví. Zvolený druh sportu by tak už neměl hrát prim při výši příspěvku.

„Naším cílem je podporovat sportování dětí a mládeže a tím přispět ke snížení finanční zátěže rodičů dětí provozujících například méně obvyklý sport, případně sport finančně náročnější,“ řekl k nově přijatému systému rakovnický starosta Pavel Jenšovský.

Tento rok si mezi sebe sportovní kluby rozdělily celkem tři miliony a 600 tisíc korun. Stejná částka se předpokládá i pro rok 2018. Její rozdělování už ale bude jiné. Kluby budou hodnoceny ve třech krocích.

Jedna třetina celkové částky, tedy asi jeden milion a 200 tisíc korun, se bude rozdělovat právě na počet sportujících dětí a mládeže. Podmínkou ale je zaplacený členský příspěvek a trvalé bydliště v Rakovníku. Druhá třetina se rozdělí mezi jednotlivé sportovní akce konané v průběhu roku.

Právě podmínka trvalého bydliště v Rakovníku u sportujících dětí vyvolala diskuzi. Ještě před zastupitelstvem, které ji schválilo, měla návrh na stole sportovní komise. Ta ho ale většinově odmítla jako diskriminační.

„Sportovní komise návrh nedoporučila i z důvodu poskytnutých zkreslených údajů předsedou komise, do jednání zastupitelstva členové komise a zastupitelé dostali objektivní informace a mohli se pak znovu rozhodnout, zda tento návrh podpoří,“ řekl jeden z navrhovatelů Miroslav Koloc.

Návrh na zastupitelstvu prošel. Svůj souhlas s ním kromě starosty Jenšovského vyjádřil i místostarosta Miroslav Samaš. „Některé oddíly se samozřejmě mohou cítit diskriminovány tím, že mají přespolní děti. Nicméně peníze jsou poskytovány z rozpočtu Rakovníka a to, že podpoříme rakovnické děti a občany, nelze shledat diskriminací,“ řekl místostarosta.

Součástí návrhu je také žádost o začlenění sedmi sportovních klubů, oddílů a tělovýchovných jednot mezi ty takzvaně „velké“, které by tak měly nárok na část z třetinového podílu, jež by i nadále rozdělovala rada města po doporučení sportovní komisí.

Aby se peněz dočkaly, ale musí být jejich sportoviště v majetku města. Proto třeba sportovní hala na finance nedosáhne. Město ji od TJ TZ opětovně odmítlo pře-vzít do svého majetku.

V Rakovníku je ale několik sportovních celků, jejichž sportoviště patří městu, a tak jsou finančně dotované. Zároveň plochy pronajímají, a z toho získávají další peníze. Týká se to třeba velkých fotbalových a hokejových klubů. Naproti tomu oddíl florbalu při TJ Lokomotiva Rakovník si, pokud chce sport provozovat, musí platit pronájem hřiště za 300 tisíc korun ročně. Jeho většinovými členy jsou přitom děti.

„Asi 35 procent našich dětí nemá trvalý pobyt v Rakovníku, tudíž je pro nás nové kritérium určitým způsobem omezující. Nicméně i tak návrh přináší zlepšení situace, která tu v tuto chvíli je,“ řekl Radek Heger, zástupce rakovnického florbalového oddílu.

Systém přerozdělování peněz asi nikdy nebude připadat spravedlivý všem. „Nový návrh umožňuje, aby to bylo aspoň spravedlivější,“ uzavřel Miroslav Koloc.

Autor: Kristýna Koděrová

22.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Celkem na úseku dálnice D6 bouralo 42 aut.
AKTUALIZOVÁNO
41

Silnici na Kladensku a Praze-západ ochromily nehody více než čtyřiceti vozidel

Vlídný humor spisovatele Roberta Fulghuma zaplnil divadlo

Rakovník /FOTOGALERIE/ - Že americký spisovatel Robert Fulghum baví čtenáře po celém světě, ty české nevyjímaje, se v pondělí v podvečer mohl přesvědčit každý, kdo alespoň nahlédl do sálu Tylova divadla. Bylo v něm plno. Nikdo si totiž nechtěl nechat ujít nejen scénické předčítání z autorovy knihy Drž mě pevně, miluj mě zlehka, ale také šanci ulovit spisovatelům autogram či společnou fotografii.

Na ranči U Bentleyho zakončí sezonu Hubertovou jízdou

Rakovník - K zakončení sezony jezdeckých závodů neodmyslitelně patří takzvaná Hubertova jízda. Ta se pořádá na počest patrona honu sv. Huberta, jehož svátek připadá na 3. listopad. Hubertovu jízdu pořádá i Simona Salamánková na Ranchy u Bentleyho v Lišanech.  

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Roztoky – Vůně Vánoc v centru Prahy bude letos středočeská. Vyplývá to z úterních informací společnosti Taiko, která je v metropoli tradičním pořadatelem trhů – včetně těch adventních. Jako strom pro Staroměstské náměstí byl vybrán smrk ztepilý, který vyrostl na soukromém pozemku v Roztokách u Křivoklátu, připomněla za firmu Hana Tietze. 

Hředle zdolaly ve šlágru Olympii a jsou v čele

Rakovnicko – Okresní přebor Rakovnicka má nového lídra. Jsou jím Hředle, které ve šlágru 8. kola zdolaly rakovnickou Olympii 5:3. Nováček z Rynholce se po vynikajícím úvodu trochu zadrhl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení