Kritice se na tiskové konferenci, kterou svolal Okresní výkonný výbor ČSSD, nevyhnul hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, a to za privatizaci nemocnic.


Program
Program konference měl několik bodů. Největší pozornost směřovala k privatizaci nemocnice a ke kandidatuře Ratha na post hejtmana.

Nové sdružení
Od minulého měsíce je oficiálně registrováno na Ministerstvu vnitra České republiky nové občanské sdružení. To nese název Sdružení za zachování rakovnické nemocnice. „Dnes máme řádově asi osmdesát členů. Do sdružení může vstoupit každý, komu není osud nemocnice lhostejný,“ nechal se slyšet Marcel Chládek. Který zároveň podotkl, že hlavním cílem je veřejný dohled na plnění podmínek kupní smlouvy a dodržování právních norem. „Byli bychom rádi, aby noví majitelé nemocnice dodrželi to, co proklamovali i veřejně,“ dodal Chládek. K problematice privatizace nemocnic měl co říci i David Rath. „Je dobře, že tady vzniká takové občanské sdružení, protože paměť je strašně ošidná a za chvilku si třeba ti noví majitelé nebudou chtít vzpomenout na to, co vlastně slíbili,“ konstatoval Rath. Ten rakovnickou nemocnici označil v kraji za naprosto nenahraditelnou.

„Vadí mi princip vlastního způsobu prodeje nemocnice. Oni neustále operují něčím, jako je neviditelná ruka trhu, a pak ve finále to spíše připomíná rozkradení rautu ve filmu Hoří, má panenko. Prostě se zhasne a co je na stole, se ukradne. Pak se vlastně řekne, že to byla neviditelná ruka trhu, protože nikdo neviděl, která ruka si ty věci z toho stolu přivlastnila,“ vykládal Rath. Kvůli prodeji nemocnic poslala ČSSD stížnost Evropské komisi a podala podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle slov Davida Ratha má Evropská komise, po prošetření případu, možnost privatizaci zrušit. To samé platí prý i o Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Na tuto možnost jsme hejtmana Bendla upozorňovali. On to ignoroval,“ informoval Rath.

Středočeský hejtman Petr Bendl ČTK řekl, že nemá obavu z žádné kontroly privatizace nemocnic. Soutěž na prodej nemocnic podle něj měla jasné podmínky a byla zcela průhledná.

„Zvažuji nabídku některých okresů Středočeského kraje, kandidovat na hejtmana, protože pokud by se to podařilo, tak bychom se dostali ke všem relevantním důkazům,“ sdělil Rath. Ten nebyl však schopný říci, jak moc o post hejtmana stojí.