Myslete stále na to, že koupání a sjíždění řek nemusí být bezpečná aktivita.
Středočeští záchranáři připomínají, že by lidé měli při koupání a plavbě na kanoích či raftech dodržovat základní bezpečnostní pravidla.
Mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková zdůraznila: „Dodržováním těchto pravidel se můžou zásadně snížit rizika spojená s koupáním. V první řadě by lidé neměli chodit do vody po požití alkoholu. Alkohol snižuje odhad nebezpečí a lidé pod vlivem alkoholu přeceňují své schopnosti i síly. Zároveň alkohol roztahuje cévy, což způsobuje pokles tlaku.“
Připomínáme, že například v úterý tohoto týdne v noci, vytahovali záchranáři a strážníci z Rakovnického potoka opilého muže. I malé množství vody může pro opilce představovat smrtelné nebezpečí.

„Rozhodně by lidé neměli skákat do neznámé vody. Také by si měli uvědomit, že vodní dno je nestálé. Místo, kde skákali minulý rok, již letos nemusí být bezpečné,“ uvedla dále Tereza Janečková.
Při sjíždění řeky na raftech a kanoích je vhodné sebe a především děti vybavit plovací vestou a helmou a především nepodceňovat rozvodněné řeky po deštích.
Lékaři doporučují, aby se lidé při vstupu do studené přírodní vody postupně ochlazovali.
Náhlé ponoření do studené vody totiž může způsobit zástavu srdce i u zdravého člověka mechanismem takzvané vagové smrti. Při delší době strávené pod vodou, může dojít k podchlazení a v jeho důsledku k vyčerpání organismu.
„Obzvlášť opatrní při koupání by měli být zejména kardiaci, astmatici, epileptici, lidé s vysokým krevním tlakem a všichni, kdo trpí nějakým chronickým onemocněním,“ konstatovala Janečková. Velmi důležité také je, hlídat malé děti. Dětem hrozí nebezpečí i při koupání v zahradních bazéncích, natož v rybnících a řekách. Děti by při koupání vždy měly být pod dohledem zodpovědné osoby. Kruhy na koupání, balónky, rukávky jsou hračkou – nejsou v žádném případě plnohodnotnou ochranou neplavců.