Řešení sucha na Rakovnicku je součástí dlouhodobé strategie pro prevenci a boj se suchem. „Vláda schválila výstavbu vodního díla Kryry, které je zásadním opatřením pro řešení sucha na Rakovnicku. Schválena byla i výstavba souvisejících převodů vody z Kryr do povodí Rakovnického potoka. Po dokončení všech opatření tak bude mít region Rakovnicka konečně zajištěný dostatek vody. Součástí celého komplexního řešení bude i realizace souvisejících opatření, která se budou financovat z dotačních programů našeho Ministerstva a ze zdrojů Ministerstva životního prostředí. K řešení sucha na Rakovnicku bylo nutno přistoupit komplexně, protože se suchem se potýká dlouhodobě,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Senomaty a Šanov jsou menší nádrže. Je naplánováno, že voda v nich zatopí 25,6 hektaru, respektive 22,2 hektaru. Začít fungovat by měly od roku 2025.

Nádrž Kryry, která by měla mít 20metrovou hráz, by pak měla stát včetně převaděčů vody a samotné stavby 2,4 miliardy korun a fungovat by měla od roku 2042. V letech 2034 až 2039 by se mělo stavět, následně by se měla napouštět. Měla by mít rozlohu skoro 110 hektarů.

Původně se počítalo, že se budou stavět jenom Senomaty a Šanov. Voda z nich by pomohla tamním potokům, jenže by už nestačila na závlahy pro zemědělce. V oblasti se mimo jiné pěstuje chmel.