Takovým příkladem jsou například Přílepy. Přestože vesnice nepatří k těm nejmenším na okrese (má dvě stě obyvatel), nakoupit jídlo, pití či třeba noviny zde v současnosti nemůžete.

„Bohužel, prodejnu sice máme, ale v současnosti tam nikoho nemáme, takže prodejna není v provozu. Dávali jsme inzeráty, ale tím, že nejsme velká vesnice, je to problém. A to i přesto, že jsme nabízeli nízký nájem, uhlí, nikoho zde nemáme,“ uvedla starostka Přílep Lenka Daenemarková.

„Lidé, kteří jsou v produktivním věku a chodí do práce, jsou přes den mimo a přijíždějí až na večer. Prodejna i přesto nějaký obrat měla, ale je to o jiném výdělku, než by si každý přestavoval. Kdyby ji provozoval někdo z obce, tak by si na sebe vydělal, ale tím, že sem jedna paní dojížděla, měla větší náklady a ztrátu času. Vydržela nám tu deset let a všem se nám po ní stýská. Prodejna byla i jakýmsi infocentrem a bez ní jsme jen zapadlá vesnice,“ smutně konstatuje přílepská starostka.

Stejně jsou na tom i v Krakovci, kde však žije pouze 80 obyvatel. „Bohužel, jezdila k nám pojízdná prodejna, ale to už skončilo. Lidé jezdí buď do Zavidova, nedávno ještě do Krakova a nebo do Rakovníka. Myslím si, že dnes už se provozovatelům moc pojízdná prodejna ani nevyplatí a ve výsledku ani kupujícím, kterým se více vyplatí jet si pro nákup do marketu do Rakovníka,“ říká starosta Krakovce Jiří Sobek, podle nějž je také důležitá skladba obyvatel. „U nás je hodně chalupářů a pár starších lidí, co tu máme, si zatím jsou schopni dojet nakoupit, nebo je vezme či jim nakoupí soused.“

Pustověty, ve kterých žije 140 obyvatel, už rovněž nemají v obci žádnou prodejnu a jezdí sem pouze pojízdná. „Jezdím k nám jednou týdně a v zimních měsících vůbec. Kdysi tu byla jednota, která od nás odešla, což nám bylo líto. Poté tu byli soukromníci, ale nefungovalo to a aby se objekt zachránil, tak se předělal na byty,“ sdělila starostka Pustovět Alena Klobásová, podle níž by prodejna na každé vesnici být měla. „Stojím si zatím, aby i v malých obcích byla možnost si nakoupit alespoň základní potraviny. U nás je spousta důchodců, ale stěhují se sem i mladší rodiny a myslím si, že by ji přivítalo dost lidí.“

Pojízdnou prodejnu mají i ve Velké Chmelištné. „Dojíždí sem jednou týdne a nepamatuji si, že by tu za posledních deset let prodejna byla. U nás je bohužel malá kupní síla, máme jen šedesát devět obyvatel,“ vysvětluje místostarostka Velké Chmelištné Hana Kindlová.

Další obce sice prodejnu mají, ale bez podpory by se obešla jen stěží. A to i tam, kde existuje prodejna COOP, jako v případě Branova. „Na zastupitelstvu jsme se dohodli, že budeme posílat dva tisíce korun měsíčně do Rakovníka na provoz prodejny, protože by se u nás možná ani neudržela. Přece jen lidé na vesnici postupně vymírají, odcházejí a jsou s tím problémy,“ vysvětluje starosta Branova František Štiller.

Prodejnu podporují také v Janově, který má přes sto třicet obyvatel. „Bez podpory to samozřejmě nejde, a tak provozovatel neplatí nájem ani elektriku. Jinak by u nás nebyla,“ říká starosta Janova Jiří Lep.