Bič na sebe upletla rakovnická vládnoucí koalice (ODS, SNK – ED a nezávislí) příslibem zpracování programového prohlášení, v němž měla deklarovat priority dalšího investičního vývoje města. Původně mělo být prohlášení zveřejněno těsně po loňských komunálních volbách. Až včera se jeho pracovní podoba ovšem dostala na stůl rady města. K finální podobě prohlášení se (pravděpodobně 17. září) budou vyjadřovat i zastupitelé.

Pracovní podobu prohlášení získal nedopatřením z odboru výstavby a investic, který s koalicí na prohlášení spolupracuje, před posledním zasedáním zastupitelů i opoziční zastupitel Milan Sunkovský (ČSSD). Na tomto zasedání se porcoval 24milionový medvěd. Peníze radnice získala prodejem pozemku pro výstavbu obchodního centra. Koalici se toto předčasné zveřejnění příliš nelíbilo, na druhou stranu ovšem pracovní podobu prohlášení Sunkovský pozitivně ocenil. Pět milionů z rozporcované sumy půjde na zpracování projektových dokumentací.
„Prohlášení bude o vytvoření seznamu investičních priorit, na kterých by se mělo v budoucnu pracovat. Ovšem velmi nerad bych se v něm zavázal, že některá z akcí bude prioritou číslo jedna, když se v budoucnu může ukázat, že zrovna tato akce je nerealizovatelná,“ řekl k prohlášení starosta města Zdeněk Nejdl.

V prohlášení by měly být i informace o projektové rozpracovanosti, o předpokládané ceně, i dosažitelnosti dotace z tzv. Regionálních operačních programů (ROP) Evropské unie.
Ty stále nebyly vyhlášeny. Kraj, který jejich rozdělení má mít na starosti svolal k ROPům seminář až na konec září.
Přesto už několik akcí na pracovním seznamu je a podle Nejdla za nimi stojí celá koalice. Jedná se především o výstavbu obchvatu. Hovoří se v něm o rekonstrukcích židovského města a Vysoké ulice, Domu osvěty, nebo Lechnýřovny.
Uvažuje se o regeneraci Čermákových sadů nebo o zásadní přestavbě radničního dvora. Kromě obchvatu už má radnice na tyto vyjmenované akce připravenu projektovou dokumentaci potřebnou pro získání dotace. Výstavba víceúčelového objektu na místě bývalé židovské školy u letního kina má dokonce už i stavební povolení.
„Nyní čekáme již jen až kraj vypíše jednotlivé výzvy k dotačním kapitolám operačního programu. Podle těchto výzev pak na jednotlivé akce budeme žádat o finance,“ dodal k tomu starosta.

Na toto volební období i s výhledem na další roky připravuje rakovnická vládnoucí koalice (ODS, SNK–ED a sdružení nezávislých pro město) programové prohlášení, které přislíbila předložit k projednání rakovnickým zastupitelům.
Mělo by v něm být:
Projektová příprava na podání žádostí o dotace z Regionálních operačních programů (ROP) Evropské unie: na obchvat, židovské město, Dům osvěty, rekonstrukce Lechnýřovny, sanace Čermákových sadů, přestavba radničního nádvoří, rekonstrukce objektu Archy na Mlejnku.