Jak potvrdil starosta Kněževsi Jan Vršecký, obec v poslední době vydala hodně peněz. „Pozemky v průmyslovém areálu jsme od ministerstva obrany koupili za čtyři a půl milionu, investovali jsme do zdravotního střediska, úpravy čistírny odpadních vod a nesmíme zapomínat ani na cyklostezku, kde nás letošní spoluúčast vyšla na tři a půl milionu korun,“ popsal letošní investice kněževeský starosta.

Budova zdravotního střediska stála dohromady přes šest milionů korun, městys si na část nákladů vzal úvěr. Vedle ordinace praktického lékaře pro dospělé, který je k dispozici čtyřikrát týdně, tam jednou týdne ordinuje i pediatr. Dále se tam nachází poradna a zubní ordinace. Lékařka Pavla Kopecká se ale přestěhovala do Rakovníka, a tak je ordinace zatím prázdná.

Vedle silnic a chodníků, které jsou i kvůli nedávné stavbě kanalizace ve špatném stavu, chce městys investovat do energetických úspor. Nyní je zpracováván projekt na zateplení školní budovy.

Městys se bude ucházet o dotaci

„Chceme tam vyměnit okna, zateplit půdu, vyměnit topení. Projekt bude hotový někdy na přelomu roku, poté budeme žádat o dotace. Chceme investovat i do dalších obecních budov, například úřadu nebo sokolovny. Byly by to drobnější rekonstrukce spočívající ve výměně oken, vchodových dveří, částečného zateplení půd, kudy to uniká. Uvidíme, jak na tom budeme s penězi,“ poznamenal starosta.

Městys vlastní také tři bytové domy, které volají po opravách. „Jedna budova potřebuje střechu, druhá výměnu oken a třetí kompletní rekonstrukci, ale ta by byla v řádu milionů, proto ji prozatím odkládáme,“ vysvětlil Vršecký.

Odkládá se i další etapa rekonstrukce komunitního centra, která by se týkala druhého patra budovy. V sousedství centra se nachází historický hostinec, který bude časem zapotřebí rovněž opravit.

Poblíž Kněževsi ve směru na Přílepy v současné době vzniká vodní nádrž, která ovšem není investicí městyse. Stavbu za téměř 13 milionů korun, která začala letos v červenci, pro Státní pozemkový úřad provádí společnost Ravpol. Těleso nádrže by mělo být hotové do konce roku a v příštím roce mají následovat dokončovací práce, například úprava okolí a výsadba zeleně. Plocha vodní nádrže bude zaujímat 41 tisíc metrů čtvereční