O víkendu zaměstnali záchranku nejčastěji pacienti s dušností.

Dušnost je pocit nedostatku vzduchu, neúměrný dané tělesné aktivitě či potřebě. Nepříjemný pocit bývá provázen zvýšeným dýchacím úsilím nemocného. Dušnost je častým příznakem onemocnění dýchacího ústrojí a vyskytuje se rovněž u onemocnění srdce a krve. „K prvnímu ze série případů dušnosti jsme vyjeli v půl druhé v noci nad nedělním ránem. Jednalo se o šestatřicetiletého mladého muže, kterého jsme předali na interně rakovnické nemocnice,“ konstatovala lékařka Blanka Černická.

Stejné obtíže potkaly patnáct minut po šesté hodině ranní i čtyřiaosmdesátiletou ženu. I ona posléze ulehla na interním oddělení. Jednotka intenzivní péče rakovnické interny se stala útočištěm také pro devětasedmdesátiletou ženu. I ona byla atakována dušností. Na JIPku byl o pár hodin později s dušností dovezen i jedenasedmdesátník. Zná-li postižený svoje onemocnění, podejte mu v případě dušnosti jako první pomoc léky, které užívá. Dále potřebuje tělesný klid. Uložte jej do polohy v polosedě a udržujte přívod čerstvého vzduchu. „Během uklidňování pak přivolejte raději odbornou pomoc,“ dodala lékařka Blanka Černická.

Mezi další zajímavé víkendové případy ze záchranky patří bezesporu zranění osmadvacetileté ženy vietnamské národnosti, která v rozčilení prokopla výlohu obchodu a způsobila si řeznou ránu na lýtku. Byla předána do péče rakovnických chirurgů. Hlava se zatočila třiasedmdesátiletému muži tak, že upadl a způsobil si tržnou ránu, kterou rovněž musel ošetřit chirurg. Kruté bolesti břicha donutily přivolat rychlou záchrannou pomoc pětačtyřicetiletou ženu. „Odvezli jsme ji na chirurgii s podezřením na perforaci žaludečního vředu,“ řekla Blanka Černická.

Zažívací obtíže potrápily hned dva muže. Na internu byli dovezeni čtyřiadvacetiletý mladík a třiašedesátiletý muž. V noci upadla a uhodila se o noční stolek tak, že měla otřes mozku čtyřiaosmdesátiletá žena i oni se musela rychle postarat posádka sanity záchranné služby. Na ARO byl s cévní mozkovou příhodou dovezen šestapadesátiletý muž a se stejným onemocněním i šestasedmdesátiletý muž. „Na koronární jednotku nemocnice Na Homolce byl s infarktem rychle převezen dvaasedmdesátiletý pacient,“ uzavřela součet výjezdů lékařka Blanka Černická.