Slunce
Země obíhá Slunce – naši nejbližší hvězdu, ve střední vzdálenosti 150 milionů kilometrů. Paprsek světla tuto vzdálenost překoná za 8 minut. 01.12. vyjde v 07 h 37 m a zapadne v 16 h 01 m; 10.12. vyjde v 07 h 48 m a zapadne v 15 h 58 m; 20.12. vyjde v 07 h 56 m a zapadne v 16 h 00 m; 31.12. vyjde v 07 h 59 m a zapadne v 16 h 08 m. Slunce je ve znamení Střelce od 21.11., opustí ho až vstupem do znamení Kozoroha dne 21.12. ve 13 h 03 min. Tento den začíná astronomická zima a nastává Zimní slunovrat - Slunce je nejvýše nad jižní polokoulí, stojí přímo nad obratníkem Kozoroha (-23,5°), což je nejjižnější rovnoběžka, kde lze Slunce spatřit v zenitu Slunce.


Měsíc
Nejbližším vesmírným tělesem je naše přirozená družice Měsíc. Obíhá kolem Země ve střední vzdálenosti přibližně 380 tisíc kilometrů. Při jeho oběhu je k Zemi přikloněna stále stejná polokoule – říkáme, že má Měsíc vázanou rotaci. Tato skutečnost je dána tím, že oběžná doba Měsíce kolem Země je stejně dlouhá jako doba jeho rotace kolem osy. V průběhu jeho oběhu pozorujeme sice stále stejnou polokouli, ale vždy různě velkou, Sluncem osvětlenou, část jejího povrchu. Tak vznikají fáze, které dělíme do čtyř základních - Nov, První čtvrt, Úplněk a Poslední čtvrt. Kdy nastávají jednotlivé fáze? První čtvrt dne 05.12. ve 22 h 26 m; Úplněk dne 12.12.v 17 h 37 m; Poslední čtvrt dne 19.12. v 11 h 29 m; Nov dne 27.12. v 13 h 22 m.


Planety
Planeta Merkur bude koncem měsíce pozorovatelná krátce po západu Slunce nízko na večerní obloze nad jihozápadním obzorem. Venuše září jako Večernice na večerní obloze. Mars je stále nepozorovatelný. Jupiter je stále v souhvězdí Střelce a zahlédneme ho ještě večer nízko na večerní obloze. Planeta Saturn je pozorovatelná ve druhé polovině noci v souhvězdí Lva.

#nahled|https://g.denik.cz/48/63/ra_hvezdna_mapa_prosinec_denik-hp_top.jpg|https://g.denik.cz/48/63/ra_hvezdna_mapa_prosinec.jpg|Hvězdná mapa - prosinec 2008 - 21 hodin#


Zákryt Venuše Měsícem
1. prosince nastal zákryt planety Venuše Měsícem (Rakovnický deník informoval). Vzácný úkaz se odehrál nad jihozápadním obzorem na večerní obloze a byl dobře viditelný i pouhým okem. Při pohledu dalekohledem jsme viděli kotouček Venuše, který měl fázi jako náš Měsíc po první čtvrti. Venuše postupně vstoupil za temnou stranu Měsíce. Začátek úkazu nastal v 17 h 12 min SEČ. Za více jak hodinu se Venuše opět objevila a to u osvětlené části měsíčného kotouče. Výstup ze zákrytu a tím konec úkazu nastal v 18 h 26 min SEČ. Pro pozorovatele vybavené dalekohledy nastalo asi čtvrthodinové období nejkrásnějšího pohledu – maličký srpek Venuše byl v těsné blízkosti velkého měsíčního srpku. V počáteční půlminutě výstupu, byl srpek Venuše těsně přilepený na měsíční. Výstup byl krásný i při pohledu pouhým okem. V době výstupu byl Měsíc ozdoben jasně zářící perlou.


Hvězdná obloha
Nad severním obzorem září nezapadající část oblohy - Malý medvěd /Malý vůz/, Velká medvědice /Velký vůz/, Kasiopea, Cefeus a Drak. Nad západním obzorem večer ještě zapadají souhvězdí letní oblohy - Herkules, Hadonoš, Štír, Střelec, Kozoroh, Lyra, Labuť a Orel., později se přidají i souhvězdí podzimní oblohy – Pegas, Andromeda, Vodnář, Ryby, Beran, Trojúhelník a Perseus. V souhvězdí Andromedy je pouhým okem viditelná nejbližší spirální galaxii, má označení M 31. V souhvězdí Persea jsou dvě hvězdokupy – chý a há prozradí se jako dva mlhavé obláčky na spojnici mezi Perseem a Kasiopeou. Po většinu noci vládnou zimní souhvězdí – Býk, Blíženci, Vozka, Orion, Zajíc, Velký pes, Malý pes a Rak. V Býku jsou dvě otevřené hvězdokupy – výraznější jsou Plejády /označené jako M45/, v okolí Aldebarana /nejjasnější hvězda/ pak druhou méně nápadnou hvězdokupu Hyády. Nejkrásnějším souhvězdím je Orion, pod pásem tvořeným trojicí hvězd září jediná mlhovina viditelná pouhým okem, má označení M 42 a říká se jí také velká mlhovina v Orionu. Nejjasnější hvězdou celé oblohy je Sírius v souhvězdí Velkého psa.


Všechny časové údaje jsou v SEČ. Přeji všem stále jasnou oblohu, krásné Vánoce a hodně zdraví, štěstí a spokojenosti v roce 2009.

Autorka: Renata Šilhánková