Jak uvedl místopředseda Okresní agrární komory Miroslav Pánek, traktory se začnou ve čtvrtek sjíždět kolem deváté hodiny u ZZN Rakovník. Vyjíždět budou v 10 hodin.

"Pojedeme na kruhový objezd, který je u výjezdu z Rakovníka na Lubnou. Odtud dolů na Sekyru, okolo soudu nahoru na Lišanskou, na kruháku na Luženskou, podél supermarketů na Pražskou a zase na Sekyru. Pak zpět do ZZN," popsal Miroslav Pánek s tím, že traktory prakticky objedou celý Rakovník.

K rakovnickým zemědělcům se přidají také dva nebo tři traktory z Agra Řisuty, kteří mají na Rakovnicku svá pole.

Ilustrační snímek
Další ohnisko ptačí chřipky na Rakovnicku. Opět v obci Hředle

Zemědělci napříč Českou republikou protestovali už v pondělí 19. února, kdy do Prahy přijelo kolem 800 traktorů. Jedním z organizátorů byl Zdeněk Jandejsek, bývalý prezident Agrární komory ČR a zemědělský podnikatel. Ten se ohradil proti výrokům premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného, že za akcí byly politické cíle. Od tohoto protestu se však Agrární komora ČR distancovala.

Zemědělci opakovaně upozorňují na tyto okruhy problémů:

● Zemědělci se potýkají s narušením hospodářské soutěže a nízkými cenami zemědělských komodit, které se v řadě případů pohybují pod evropským průměrem. Tuto situaci zhoršuje bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, které místo třetích zemí končí na evropském trhu a deformují jej. Ukrajinská produkce nemusí splňovat vysoké evropské standardy, a je tak pro překupníky levnější a výhodnější, i když nemusí být kvalitní. Zemědělci EU jsou solidární s ukrajinskými pěstiteli, ale nemůže to být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců. Je nezbytné přebytečné komodity odčerpat z evropského trhu nebo zajistit jejich zpracování, například do biopaliv.

● Náklady na produkci zvyšují stále nová pravidla, která zavádí Evropská unie a na národní úrovni se ještě zpřísňují. Současně ale nejsou zemědělcům nabízeny adekvátní kompenzace za jejich plnění. Patří k nim přehnané environmentální ambice formulované v Zelené dohodě pro Evropu neboli Green Dealu. Zemědělci vítají opatření, která přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, na němž závisí jejich práce. Potřebují k tomu ale mít k dispozici adekvátní nástroje tak, aby byl chod hospodářství i nadále udržitelný.

● Zemědělci napříč Evropou čelí přebujelé byrokracii, kvůli které jim přibývá povinností. Každá reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie slibuje zjednodušení a motivační podmínky pro zemědělské hospodaření, nicméně ve finále se s každou revizí zvyšuje byrokratická zátěž a zemědělce to odrazuje od pokračování ve výrobě potravin. Například jen mezi lety 2022 a 2023 vzrostl počet kontrol zhruba dvojnásobně. Je třeba zásadně přepracovat systém dotačních podpor zemědělství tak, aby byl srozumitelný, předvídatelný a spravedlivý.

Zdroj: Agrární komora ČR

Mohlo by vás zajímat: Kounovská sokolovna hostila Myslivecký ples. V tombole nabízeli nejen divočáky

Zdroj: Kateřina Husárová