„To jsou slzy štěstí, tomu se nelze ubránit. Zároveň jsme si uvědomili, jak ten čas kvapí," řekla maminka Kamila.

Ta se zároveň přiznala, že celou noc na pondělí pořádně nespala. „Byla jsem více nervózní než Klárka," podotkla s úsměvem. Co základní škola, to také originální přivítání nových žáků a jiné zahájení školního roku.

Prvňáčci 1. ZŠ Rakovník se nejprve sešli ve svých třídách. Po přivítání ředitelem Karlem Folbrem bylo pro ně přichystané zajímavé překvapení. V tělocvičně zhlédly loutkové divadlo.

V Novém Strašecí pro změnu přivítali prvňáčky žáci devátých ročníků, kteří nováčky ve školních lavicích zavedli do jejich učeben. A přivítat nové žáky přišel i ředitel školy Petr Chochola, jenž jim popřál hodně školních úspěchů.

Jiný začátek školního roku dodržují v Pavlíkově. Nejen ti školou povinní, ale také děti z mateřské školy se vždy pospolu sejdou v tělocvičně. Nový školní rok pak začíná vyslechnutím státní hymny. Následně se žáci se svými pedagogy odebrali do svých tříd.

V letošním roce jsou ředitelé škol s počtem prvňáčků spokojeni. Někde dokonce nadmíru.

„Letos nastoupilo sedmnáct prvňáčků. Jedná se o rekordní počet," řekl Petr Šiler, ředitel Základní a mateřské školy Pavlíkov.