Mezi nimi je zájem o výuku první pomoci velký. Ale u veřejností ne. „A to i když jsme udělali velkou propagaci,. Největší zájem je mezi dětmi a mládeží. Proto bychom chtěli přednášky pro veřejnost zopakovat a ještě více se dostat do podvědomí lidí. Umět zachránit lidský život, je důležité," žíká Lucie Škorpilová, ředitelka rakovnického oblastního spolku.

Tato organizace s dlouholetou tradicí tak rozhodně není přežitkem. Do její činnosti se pouští stále více mladých lidí. Instruktoři Českého červeného kříže učí první pomoc děti z mateřské školy zábavnou formou prostřednictvím loutkového divadla. Nejprve před dětmi rozehrají příběh několika kamarádů a na jejich chování ukážou chyby, kterých se dopustili, i postup při ošetření zranění, včetně přivolání pomoci. Divadlo může být i na pokračování. Děti se učí obvazovat rány, resuscitaci i základy prevence, jako například používání přilby na kole.

Zelenina. Ilustrační foto.
Biozemědělství se stává hitem, má ale i mnoho odpůrců

„V poslední době jsme takto přednášeli například v Mateřské škole Zátiší v Rakovníku a v Kolešovicích. Naše instruktorka Lucie Kolářová dětem také namaskuje poranění, například odřené koleno a podobně. To je pro největší zážitek," popisuje Lucie Škorpilová.

Pracovnice Českého červeného kříže samy oslovují letáky mailem i poštou mateřské, základní i střední školy.

Mezi školami zájem je. „V poslední době jsme navštívili rakovnické i ty v okolních vesnicích. Do našeho spolku vstoupili i mladí, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Nyní máme sto osmnáct členů," uvádí Lucie Škorpilová.

Každý rok si děti ověří své znalosti v okresním kole soutěže mladých zdravotníků, z něhož vítězové postupují do krajského. Účastní se většinou členové kroužků mladých zdravotníků ve školách. Pořadatelé by ale uvítali, kdyby se počet zúčastněných škol ještě zvýšil.

Pro mladé zdravotníky pořádají členové spolku okresní šestidenní studijní středisko, kde se učí první pomoc. Pobyt končí zkouškou z teorie i praxe. Kdo ji složí, dostane průkaz absolventa.

„Letos se účastnilo na Račím hradě sedmadvacet dětí, dvě praktikantky a dvě instruktorky. Zájemců bylo tolik, že jsme je museli odmítat. Chtěli bychom proto zvýšit kapacitu a v příštím roce uspořádat i letní tábor se zážitkovou formou výuky první pomoci," plánuje Lucie Škorpilová.

Kromě dětí školí instruktoři v první pomoci i zaměstnance firem, učitelky, studenty středních škol, budoucí řidiče i vedoucí dětských táborů a lyžařských kurzů. Absolventi dostanou osvědčení o první pomoci, které potřebují. Prezentují se rovněž na různých veřejných akcích, například Model Air show, Cyklování, kde si lidé mohou vyzkoušet resuscitaci osoby. Na nich instruktoři vykonávají zdravotní dozor.

Odhalení soch koní v ulici Na Sekyře v Rakovníku 2016
Koně jsou předražení, vytýká městu opozice

Rakovnický Český červený kříž se také stará o dobrovolné dárce krve, kterých přichází při vyhlášených hromadných odběrech do Masarykovy nemocnice i devadesát. Jsou mezi nimi lidé mladí i středního věku. Členové Českého červeného kříže jim zajišťují zázemí v odběrové místnosti nemocnice a občerstvení.

Veřejné sbírky jsou další činností oblastního spolku. Lidé, kteří to potřebují, pak přicházejí do sídla spolku v Palackého ulici a vyberou si oblečení nebo kočárek či pleny.

„Teď jsme odváželi velký náklad autem do azylového domu v Kladně. Sbírku vyhlašujeme minimálně dvakrát do roka. Nejbližší bude po prázdninách. Ale lidé sem mohou po domluvě vozit věci průběžně," podotkla ředitelka.

Český červený kříž je také připraven pomoci v různých krizových situacích, ať se jedná o psychickou i fyzickou pomoc, například při hromadné dopravní nehodě, povodních, nebo teroristickém útoku. Poskytuje pitnou vodu, deky, nosítka, obvazový materiál.

Protikuřácký zákon vyhnal cigarety z hospod na ulici. Ilustrační foto
Zákon vyhnal kuřáky na terasy a zahrádky