Ještě před tím paní učitelka Jiřina Daliborová rozdává těm nejšikovnějším pochvaly. Třeba Káťa si odnáší pochvalu za vzorné chování, Michal za vzornou reprezentaci školy v atletice. Verunka se o moc zlepšila ve čtení. Alex je zase šikovný matematik. Vůbec tahle třída je plná šikovných dětí.
To potvrdila i paní učitelka. Však také rozdávala téměř všechna vysvědčení se samými jedničkami. Občas se objevila sice nějaká dvojka, ale to se jistě opraví ve druhé třídě.

„Kdo je s vysvědčením spokojený?“ ptala se paní učitelka a nahoru vylétly téměř všechny ruce. „A kdo se chce ještě zlepšit?“ To už vystřelily všechny.

Na stole se ve chvíli nakupila pěkná hromada květin i milých dárků. Vysvědčení znamená zároveň i loučení. Paní učitelka totiž dostane v září novou první třídu.

„Nové děti jsou jako nepopsaný list papíru. Musím je naučit všechno od začátku. Po téhle třídě se mi bude moc stýskat. Všichni byli moc šikovní,“ svěřila se Jiřina Daliborová.

Kolik potkala prvňáků, opravdu neví, ale učí už třicet let. „Na prázdniny se těším, že si odpočinu. Ale stačí mi tak dva, tři týdny a už se mi zasteskne po dětech,“ řekla ještě Daliborová.

Budoucí druháci si nakonec vybrali z velkého pytlíku něco na zub a hurá na prázdniny. Čeká je návštěva cukrárny s rodiči a taky se samozřejmě půjdou s vysvědčením pochlubit babičce. Dlouhé volné dny prožijí na chatě, na táboře, u moře, u babičky nebo taky doma.
I v jiných třídách znamenalo vysvědčení loučení. Bylo to tam, kde se rozcházeli deváťáci.

Na První základní škole v Rakovníku se rozloučili jak se patří. Malou slavnost měli už ve středu v tělocvičně. Tady se rozdávali dokonce i barevné šerpy.