Na Den s Rakovnickým deníkem, který se konal na středu Husova náměstí, přišlo kolem čtyř stovek lidí.

Oba pánové jsou členy speciální pracovní komise, jejímž jediným úkolem je maximální urychlení dostavby tranzitu. Není zcela běžné na komunální úrovni, a skoro nemožné na úrovní parlamentu nebo krajského zastupitelstva, aby se opoziční strany dohodly na společném postupu při řešení jakéhokoliv problému. V Rakovníku se tato shoda našla. „Z obchvatu by se nemělo stát politikum. Není důležité, zda bude obchvat dokončen za Nejdla nebo za Chládka. Důležité je, aby co nejdříve fungoval,“ řekl ke spolupráci dvou politických subjektů – při jiných problémech velmi nesmiřitelných – Marcel Chládek.

Obchvat
„Pokud vše půjde jak má, lze očekávat, že by první výkop na obchvatu mohl být učiněn v roce 2014,“ řekl k tomu Zdeněk Nejdl.
„Je to sice šibeniční termín, ale reálný,“ doplnil starostu Chládek. Ovšem oba zároveň dodali, že dodržení tohoto termínu za sebou skrývá splnění řady náročných podmínek. Nejdůležitějším faktorem zahájení výstavby pro Rakovník tolik potřebného obchvatu v reálně dohledné době je získání financí z Regionálních operačních programů Evropské unie. Unie by výstavbu mohla podpořit až 85 procenty z celkových nákladů, které se dnes odhadují na 650 milionů korun. Čerpat z regionálních fondů půjde do roku 2013 až 15. „Existuje celkem vysoká šance, že bychom na tyto finance dosáhli,“ řekl k tomu starosta. „Odhaduji ji na 85 procent,“ doplnil ho Chládek.

Základem úspěchu získání dotace je ovšem maximální připravenost v projektové dokumentaci, dohoda s krajem na zbývajícím dofinancování (cca 150 milionů) výstavby a především vykoupení pozemků, které budou pro trasáž tranzitu třeba. „Pokud nebudeme mít pozemky, unie se s námi nebude bavit,“ vysvětloval Chládek. „Pracuje se na tom, připravují se dohody s vlastníky pozemků, byl osloven kraj, od něho v nejbližších dnech čekáme odpověď. Projekty byly zadány,“ popsal nejbližší výstupy obchvatové komise Nejdl.

Referendum
O tom, že neexistence obchvatu Rakovničany opravdu trápí, svědčí i malé referendum, které Rakovnický deník na Husově náměstí uspořádal. Hlasující měli možnost vybrat mezi dvěma možnostmi. Otázka zněla: Máte 200 milionů, koupili byste za ně nemocnici, nebo byste je vložili do obchvatu. Pro obchvat hlasovalo 112 Rakovničanů, pro nemocnici jich bylo 86.

KulturaPo náročné diskusi lídrů politických stran ve městě, při které došlo i na dotazy z publika, zklidnilo rozžhavené Husovo náměstí vystoupení rakovnických kulturních souborů a skupin. Jako první se na pódiu objevil úspěšný flétnový soubor Základní umělecké školy v Rakovníku Capriccio, po kterém v rychlém sledu následoval set písní v podání pěveckého souboru ze 3. základní školy Pavouček. Ten se dokonce na vystoupení při Dni s deníkem premiérově oblékl do nových kostýmů. Zpěv Pavoučků pak na středu náměstí nahradil tanec Lentilek, které město veleúspěšně reprezentují při mistrovstvích v country tancích. Závěr celého podařeného, i když kvůli počasí až příliš horkého odpoledne, obstarala bluegrassová skupina Rakovnickej potok.