Jídelní kupony, nebo jak se všeobecně mezi lidem říká, stravenky, jsou, jak se zdá, velmi oblíbenou zaměstnaneckou výhodou téměř všude. Už proto, že umožňují daleko širší varianty stravování, než jen v podnikové závodce. S tím, jak se zdražují potraviny, zvětšují se i nominální hodnoty stravenek. Před pár lety byl standard čtyřicet korun, dnes už je nejběžnější šedesátikorunová, ale nejsou výjimkou i stokorunové poukazy.
Původně byly sice určené k stravování zaměstnanců během pracovní pauzy, ale dnes není výjimkou, že lidé za ně nakoupí i jinde, než v poledne v restauraci. Stravenky se tak staly v mnohých rodinách podporou při občasné nedobré finanční situaci. Naštěstí jim i prodejci vycházejí vstříc.
„U nás stravenky bereme a lidé je hodně využívají. Řekla bych, že tvoří tak pětinu denní tržby. Zákazníci s nimi platí jak menší nákupy jako svačiny, tak nejsou výjimkou ani velké nákupy masa. Pokud je lidé mít nebudou, bude to určitě škoda,“ shodly se vždy usměvavé prodavačky rakovnické prodejny Řeznictví uzenářství Karel Bauer v Nádražní ulici.
Stravenky ale jsou určeny hlavně k přímému stravování.
„V době obědů platí stravenkami naprostá většina zákazníků. Večer je občas také někdo použije, ale pokud přijde jen tak na pivo, platit s nimi nemůže. Jinak s jejich přijímáním nemáme problém,“ řekla Rakovnickému deníku servírka restaurace U Mušketýra, která je v rakovnické Poštovní ulici.
Velmi vítanou je mezi Rakovničany i možnost platit stravenkami v prodejně zeleniny.
V prodejně U Mukařovských na Husově náměstí jsme se stravenkami v ruce potkali Terezu Vorlovou:
„Když to jde, také platím stravenkami. Teď jsem třeba kupovala květák a také nějaké ovoce.“
„Stravenky bereme a lidé s nimi platí poměrně hodně, možná více než třetinu nákupů. Prodáváme za ně celý sortiment ovoce a zeleniny, jen za alkohol, kterého tu ale máme jen opravdu málo, je odmítáme. Lidé využívají stravenky k placení po celý rok, ale před svátky, jako jsou třeba Vánoce, jich hodně přibývá,“ řekla nám prodavačka Helena Vitnerová ze zmíněné prodejny Zeleniny U Mukařovských, která chvilku předtím obsloužila právě paní platící stravenkami.
V Rakovníku lze zaplatit stravenkami hned několika společností ve většině restaurací, a jak už také víme, v řadě prodejen potravin. Před nedávnou dobou byly mezi přijímanými stravenkami také Rajáčky, poukázky bývalé společnosti RAJA. Ta však doplatila na svoji zadluženost a s příchodem roku 2007 šla do konkurzu. Její stravenky, které se mezitím staly jedněmi z nejrozšířenějších v Rakovníku, vzali za své a přestaly platit o pár měsíců dříve.
Ve městě to tedy se stravenkami jde dobře, ale co mimo něj?
Ve většině obcí na Rakovnicku provozuje prodejny potravin společnost COOP Jednota spotřební družstvo v Rakovníku. Ekonomické náměstkyni Zdeňce Jedličkové jsme položili otázku: Co Jednota a stravenky?
„Rakovnická Jednota přijímá dva druhy stravenek. V celé naší síti, tedy jak ve městech, tak ve vsích, bereme stravenky Chéque déjeuner, v Rakovníku, Lánech a Řevničově pak i Ticket Restaurant. Měsíčně jde naše tržba ve stravenkách do statisíců, ale zas tak výhodné to pro nás není. Bereme to spíše jako službu našim zákazníkům.“
Jak jsme se dále dozvěděli, Jednota se cestou bývalé RAJi zatím vydávat nebude.
„O vlastních poukazech se neuvažuje, i naši zaměstnanci dostávají od společnosti Jednota už jmenované poukazy jiných firem,“ doplnila ještě Zdeňka Jedličková.