Dopoledne sedmého března, v den 158. výročí narození zakladatele české státnosti prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka, se sešli u jeho pomníku v rakovnických Čer〜mákových sadech občané a zástupci města, Muzea T.G.M., Sokola, Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a rehabilitovaných vojáků, aby položením věnce a kytic uctili jeho památku. O osobnosti prvního prezidenta ČSR a jeho odkazu budoucím generacím krátce promluvil ředitel muzea František Povolný.
„Připomínejme si Masaryka nejen jako státníka, ale také jako výjimečného člověka, zvláště v letošním osmičkovém roce,“ řekl. Starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl pak připomenul symboliku v právě probíhající inauguraci prezidenta Václava Klause, jemuž se Masaryk stal trvalým příkladem.
Prvním, kdo s úderem desáté dopolední položil k pomníku věnec se stuhou v národních barvách, byl symbolicky právě ředitel Muzea T. G. Masaryka
v Rakovníku František Povolný, který se památce prvního prezidenta poklonil společně
s vedoucí lánské pobočky muzea Magdalenou Mikeskovou. Další květiny pak pod Masarykovu sochu položil rakovnický starosta Zdeněk Nejdl, předseda České obce legionářské Evžen Vondráček, předseda Vojenského sdružení rehabilitovaných Miroslav Břeň a předseda OV Českého svazu bojovníků za svobodu Mikuláš Vondráček. Závěr dopoledního aktu pak obstaralo položení květin zástupci rakovnického Sokola – starostou Ladislavem Štrosem, Šárkou Malou a Libuší Konopáskovou.
Poctu prvnímu prezidentu republiky pak během dne složili i další. U pomníku se objevilo také několik občanů města a v odpoledních hodinách zástupci rakovnické ČSSD, místopředseda OOV Marcel Chládek a předseda OVV Luboš Doleček a ukázali tak, že i sociální demokraté ctí odkaz prvního prezidenta státu. „Pracuji v Praze, dřív jsem nemohl, a tak jsem přišel až odpoledne,“ odpověděl Marcel Chládek na otázku, proč se nezúčastnil už dopoledního aktu na stejném místě.