O výrobky klientů, kterým v Rakovníku nikdo neřekne jinak než Ráčci, je dle ředitelky tohoto zařízení Ilony Hruškové stálý zájem. Vyrábějí je ve své sociálně terapeutické dílně. Ilona Hrušková konkretizuje: „Většinou se nejvíce prodávají podsedáky, koberečky, hrnečky a proutěné výrobky. Pak samozřejmě naše kosmetická řada. Její vývoj a výrobu má na starosti naše sociální pracovnice Markéta Špirková. Máme koupelové soli, sprchové gely, masážní oleje a pánské parfémy. Do Vánoc bychom měli mít novinku, a tou budou dámské parfémy."

A Markéta Špirková dovysvětluje: „Ingredience si necháváme dovážet, ale výsledné parfémy si už mícháme sami. Já vždy přesně odměřuji ingredience, protože to musí být přesně na procenta. Navíc si i děláme vlastní etikety. Spolupracujeme se skvělou výtvarnicí, která nám graficky pomáhá."
„Každá etiketa je originál. Nakoupíme stoprocentní mandlový olej a s těmi esencemi jej pak mícháme a voníme. Máme z našich výrobků velkou radost," dodala Markéta Špirková.

Občas dokonce dostanou i velkou zakázku. Nedávno museli Ráčci namalovat 1100 hrnečků! „Nebo jsme teď aktuálně dělali keramické koruny a masážní oleje na Rakovnické cyklování. Takže kdo bude na Cyklování, bude se mazat naším olejíčkem," upozornila s úsměvem Ilona Hrušková.

A největší radost?
„Největší radost máme, když se nám třeba ozve někdo, že viděl náš hrneček u známého a chtěl by takový vyrobit, to je moc milé. Jsou to takové drobné pochvaly, kterých si vážíme," dodala Ilona.

Celkem v Domově Ráček pracuje 23 lidí. Každý vyrábí něco jiného a jsou to velice příkladní pracovníci. „Jsou pracovití, spolehliví a trpěliví," potvrdily Ilona a Markéta.

AUTOR: Kateřina Elznicová