Vzpomínkový pietní pochod, který o víkendu připomněl tragické úmrtí Jana Strička, se v ulicích Rakovníka i tentokrát obešel bez větších excesů ze strany radikálů.

Už v odpoledních hodinách se na všech vjezdech do města objevily policejní hlídky, které posílili svojí přítomností strážníci městské policie. Mluvčí rakovnické policie Lenka Černá konkretizovala: „Do akce byly nasazeny dvě stovky policistů, a to nejen rakovnických, ale i z dalších územních odborů z mnoha míst republiky.“

Narušení

K narušení pochodu došlo poprvé tehdy, kdy byl na služebnu rakovnické policie eskortován devětadvacetiletý mladík ze Sokolova, který nerespektoval opakovanou výzvu policistů, aby opustil vozovku. Případ bude dořešen jako přestupek.

Podruhé se stohlavý hlav pochodujících rozrušil ve chvíli, kdy se jedné ženě v průvodu udělalo nevolno. Mluvčí rakovnické policie Lenka Černá přiblížila: „A tak ji kolegové antikonfliktního týmu pomohli a poté rychle odvezli do nemocnice.“

Dodejme, že na cestu Rakovníkem se radikálové vydali kolem sedmé hodiny večerní a už kolem osmé hodiny se v poklidu rozešli.

Smrt

Jsou to dva roky, kdy byl na Husově náměstí v Rakovníku Jan Stričko bodnut nožem do srdce Michalem Navrátilem. Ten byl za svůj čin v dubnu 2009 odsouzen ke dvanácti letům ve věznici s ostrahou.

Stričko tehdy slavil své narozeniny v rakovnické diskotéce Pralinka a měl nechtěně vrazit do Navrátila. Když se Navrátil vydal s několika přáteli na cestu domů, šel Stričko s kamarádem za nimi.

Rakovničané jsou i po dvou letech po popsané tragédii ve svých názorech víceméně jednotní: „Člověk s kudlou nemá na diskotéce co dělat. Smrt každého mladého člověka je tragédií. Je to o to horší, že si mladí lidé většinou myslí, že jsou nesmrtelní, a tak se často chovají takovým způsobem, že smrti nadbíhají.“