Po půl ročním pobírání dávek hmotné nouze můžete spadnout ještě níže. Pokud neodpracujete alespoň 20 hodin veřejných prací či dobrovolnictví a nebo nebudete mít alespoň příležitostní zaměstnání, budete dostávat dávky takzvaného existenčního minima. "Dávkový“ příjem by mohl poklesnout až o tisíc korun.

Podle slov tiskového mluvčího Jana Poláka rakovnická radnice o zřizení veřejné služby zatím neuvažuje.

ANKETA: Souhlasíte s rozhodnutím radnice prozatím veřejnou službu nezřizovat? Hlasujte v pravé části obrazovky.

„V současné době pracovnice oddělení dávek hmotné nouze informují všechny klienty, co je čeká, jakmile budou dávku hmotné nouze pobírat déle jak šest měsíců. Podle novelizace platné od ledna pak občané, kteří jsou dopláceni déle jak šest měsíců, budou pobírat dávku hmotné nouze v dosavadní výši, jen pokud odpracují alespoň 20 hodin veřejné služby, 20 hodin dobrovolnictví (v sociálních zařízeních) nebo budou mít jiné příležitostné zaměstnání (postačuje i jeden den),“ informoval tiskový mluvčí.

V praxi to znamená, že pokud občan neprojeví zájem o práci úprospěšnou svému okolí a hlavně městu, především se jedná o údržbu zeleně, pomáhání udržení čistoty ulic a veřejného prostranství, spadnout z dávek hmotné nouze (u samostatně posuzovaného občana se jedná o částku 3126 Kč) na existenční minimum, což je částka převyšující pouze několika korunami dva tisíce. Vzhledem k tomu, že je novela zákona platná od prvého ledna letošního roku, začala by se celá věc dávek zkoumat až v červenci, tedy po uplynutí zmíněných šesti měsíců.

V případě rozhodnutí o zřízení veřejné služby by město zabezpečovalo pouze rakovnické občany, jelikož veřejnou službu může zřídit každá obec v samostatné působnosti. Město v současné době eviduje sto občanů s trvalým pobytem v Rakovníku, kterým jsou vypláceny dávky hmotné nouze. I přes skutečnost, že vlivem zhoršující se ekonomické situace lidí zavislých na pobíraní dávek přibývá, rozhodla radnice prozatím veřejnou službu nezřizovat.

„Stále existuje možnost přivýdělku, například sezonní práce v zemědělství a dobrovolnictví. Během května získáme zpětnou vazbu od klientů, jak chtějí celou situaci řešit a jakou z možností si vyberou. První odezvy jsou takové, že o veřejnou službu není zájem,“ řekl tiskový mluvčí a závěrem dodal: „Odbor sociálních věcí a zdravotnictví bude situaci monitorovat a včas by orgánům města avizoval, že je potřebné veřejnou službu zřídit, bude-li po ní poptávka. S ohledem na „chodníkovou novelu“ by možná tito klienti mohli městu pomoci právě s úklidem chodníků.“