Zda se město Rakovník připojí do seznamu měst, kde si zdejší obyvatelé mohou stáhnout podklady pro jednání zastupitelstva v anonymní podobě, není jisté. „Nerad bych předjímal. Samozřejmě existují body pro a proti. Vše chceme nyní posoudit, víme, že některá města již zveřejňují, chceme se jich zeptat na zkušenosti a podobně. Zřejmě by to asi mělo také vliv na ekonomiku úřadu, protože příprava podkladů pro zveřejnění by byla časově a objemově náročná,“ sdělil rakovnický starosta Luděk Štíbr.

V současné době mohou Rakovničané, pokud se nemohou dostavit osobně na jednání, sledovat přes webové stránky města on-line přenos. Jenže ten není stoprocentně spolehlivý. Například při posledním jednání, kdy již někteří zastupitelé využili možnost v podobě elektronických podkladů, byla síť chvílemi přetížena. Zpětně pak zájemci záznam na webu nikde nenajdou, město jej nezveřejňuje. „Je to škoda, jinde to funguje. Pracuji na směny, na jednání se nedostanu a brát si kvůli tomu dovolenou nechci,“ řekl Petr Kutílek.

Zatímco v Rakovníku radnice jednotlivé možnosti zjišťuje, v Novém Strašecí už zveřejňování podkladů na webu města funguje.

Novostrašečtí si mohou dokonce i zpětně pustit záznam z jednání zastupitelstva, stejnou možnost mají i například obyvatelé Kladna, Berouna, naopak v Žatci praktikují on-line přenos.

Vytvoření anonymních podkladů tak, aby mohly být zveřejněné na webových stránkách, v Novém Strašecí příliš času nezabere. „Těch materiálů nemáme tolik, většinou je největší práce ve zprávách týkající se majetku. Příprava na vytvoření anonymních podkladů a následné umístění na webové stránky města zabere v dlouhodobém průměru zhruba hodinu, něco přes hodinu,“ řekl tajemník Městského úřadu Nové Strašecí Jiří Tláskal a zdůraznil, že se rozhodně nejde o celodenní práci.

„Záznam ze zasedání zastupitelstva radnice nepořizuje, protože vychází ze stanoviska ve věci pořizování, uchovávání a uveřejňování obrazových a zvukových záznamů z jednání zastupitelstev obcí a krajů od Úřadu pro ochranu osobních údajů,“ vysvětlil zhruba před rokem, proč město Rakovník nemá záznam jednání volně přístupný veřejnosti mluvčí rakovnické radnice Jiří Cafourek.