Pět specializovaných firem oslovila rakovnická radnice. Ze výběrového řízení by měla vzejít jediná, která by pro město sháněla evropské finance.„Chceme být maximálně úspěšní, proto musíme být maximálně připravení,“ řekl k tomu starosta Rakovníka Zdeněk Nejdl.
Z tohoto důvodu vypsala rada města zadávací řízení, z něhož by měla vzejít odborná firma, která by s městem spolupracovala na získávání dotací z unie.
Radnice už jisté zkušenosti s prací těchto odborných firem má. Brněnský Raven připra〜voval pro radnici úspěšný projekt rekonstrukce autobusového nádraží, na který EU přispěla osmdesáti procenty z celkových dvaceti milionů.

Příprava
„Raven jsme využili jen pro tuto akci, ale je i v seznamu pěti oslovených firem,“ potvrdil starosta. Představa radnice je jednoduchá. Po podepsání smlouvy s vítěznou firmou v tomto tendru, by firma sama začala připravovat agendu pro získání dotací z operačních programů na konkrétní projekty (např. revitalizace Čermákových sadů, rekonstrukce Domu osvěty, nebo kontroverzní přestavba radnice).

Komunikovala by s projektantem a upozorňovala ho na skutečnosti, které jsou v projektu potřeba, aby žádost byla co nejúspěšnější. Zjišťovala by z jakého fondu by bylo o peníze nejvhodnější žádat, zpracovávala by analýzy, audity, na starosti by měla dotační management i monitoring projektu.
A to hlavní na závěr. „Až pokud by dotace opravdu na město dorazila, by se firmě za její práci platilo. Dostávala by provize za úspěšnost, odměny za realizaci stavby nebo v době monitoringu. Takový je náš předpoklad,“ vysvětloval Zdeněk Nejdl.

Firma by získala určité procento ze sumy, kterou by pro město získalo – běžná odměna se pak pohybuje kolem pěti procent, záleží ovšem také na výši získané dotace, čím se získá více, tím je procento nižší. „Uvidíme jaké nabídky se nám sejdou, faktorem pro podpis smlouvy s touto poradenskou firmou bude samozřejmě i její výhodnost,“ doplnil starosta a zároveň připustil, že se nemusí podařit vhodnou firmu vybrat. Zadávací řízení trvá jen do 9. listopadu, až pak dojde k rozhodování potažmo výběru firmy.