Lidé z Rakovníka a okolí si přivstali, aby nakoupili čerstvou zeleninu a české potraviny zcela jasného původu na prvních farmářských trzích. A bylo opravdu z čeho vybírat.

Například čerstvé sýry, zelenina, brambory – ty byly pryč už v devět hodin, syrové kravské mléko, koláče, med, medovina. Nechybělo ani regionální pečivo a pivo.

Z uzených ryb se nabízel kapr, amur, pstruh. „Nejvíce lidé kupují tolstolobika. Tady je jeden poslední,“ řekla Věra Barešová u stánku s rybami.
Přírodní sýry vyrobené v malé mlékárně z domácího chovu Holštýnek prodávali pánové z Valašské Bystřice. K mání byl přírodní, uzený a ochucený. Samozřejmostí byla i ochutnávka, takže kdo hned nevěděl, po ochutnání měl rázem jasno.

„Protože jsme nevěděli, kolik přijde lidí, přivezli jsme toho méně. Tuhle ledničku jsme měli úplně nacvaknutou a už je prázdná,“ zkonstatoval s potěšením Patrik Odut.

Syrové kravské mléko to sem mělo kousek, dorazilo z Bulovny. Dvakrát v týdnu ho můžete koupit i tam. Horkou novinkou je kozí mléko, jehož prodej se tam pomalu rozjíždí.

Na žízeň i na zdraví si lidé dávali přírodní pasterované mošty třeba s rakytníkem a černým rybízem. Vyrábí se z jablek ze sadů kolem Slaného. Každá odrůda se tu lisuje zvlášť. Pak se případně smíchají, aby se vyrovnala cukernatost.

S prvními farmářskými trhy byla spokojená i jedna z organizátorek Veronika Klímová: „Byli jsme trochu nervozní, jestli vyjde počasí, jestli přijdou lidé a jestli dodržíme všechny velmi přísné předpisy. Zatím vše vychází. Ráno jsme neměli ještě postavené stánky a už tu byli lidé. Teď tu máme zrovna kontrolu z veterinární správy. Při prodeji produktů z živočišné výroby jsou totiž ty nejpřísnější předpisy. Tak snad to dobře dopadne.“

Nakoupit do radničního dvora můžete přijít zase za dva týdny. V těchto intervalech se trhy několikrát zopakují. První trhy znamenaly takovou zkoušku. Nikdo nevěděl, kolik přijde lidí, takže prodejci nevěděli, kolik vzít s sebou zboží.

Organizátorky Veronika Klímová a Martina Zimmermannová chystají rozšíření sortimentu. Těšit se můžete na domácí vejce, máslo, knedlíky, hlívu ústřičnou a nějaké maso.