Úspěšný celostátní videofestival S vámi nás baví svět se vrací do Rakovníka. V této souvislosti čeká denní stacionář Ráček řada náročných měsíců.

Dialogy
„Jsme součástí celoročního projektu s názvem Kulturní dialogy, který je příspěvkem k Evropskému roku mezikulturního dialogu roku 2008,“ upřesnila ředitelka zařízení Ilona Hrušková.
V minulých ročnících videofestivalu Ráčci nesčetněkrát bodovali. Jednu ze skříní v jejich stacionáři zdobí řada cen. „Vždy sestříháme záznamy z videokamer mapující naší činnost a většinou se to vždy líbí,“ konstatovala Ilona Hrušková.

Videofestival
Videofestival se v Rakovníku uskuteční 1. května a Ráček je pověřen jeho přípravou. „Videofestival je pro nás velkou zábavou i obohacením. Účastní se ho řada neziskových organizací. Nejsou jen stacionáře, ale třeba i zařízení pro seniory, nízkoprahová zařízení, a tak vidíme jak pracují s klienty i jinde a můžeme se inspirovat. Vždy se sejde hodně snímků,“ pokračovala Ilona Hrušková.
Hlavním pořadatelem je HandiCap Lyceum Praha, které sbírá snímky a v Rakovníku bude celostátní celodenní finále. Z celé republiky se do soutěže sešlo kolem čtyřiceti snímků. Porota posoudí došlý materiál a pak vybere jen ty nejlepší snímky, které se budou v Rakovníku promítat a následně i oceňovat.
Zatím posledním úspěšným snímkem Ráčku byl dokument z roku 2006 s názvem Náš Honzík Majba.

Rybí trh
„To byl portrét života našeho Honzíka. Letos jsme se také přihlásili s jedním snímkem, který jsme ani tak docela nedělali pro video festival,“ uvedla Ilona Hrušková.
„Z vodáckých pobytů od roku 2002 až do roku 2007 vznikl cyklus zajímavých dokumentů. Ty pobyty dostaly jména po rybách. Jeden se jmenoval kapřík, jiný sumeček. Sestřih z těchto pobytů jsme nazvali podle jedné z písní kapely Hradní Duo, a to Rybí trh. Tak nám všichni držte palce,“ uzavřela Ilona Hrušková.