„Všechny tři výstavní síně Rabasovy galerie se v současnosti topí v tajemnu,“ řekl v úvodu čtvrteční vernisáže výstavy surrealistické skupiny Mantichora ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek. A opravdu. Radnice hostí fantaskní kresby a komiksy „flagelanta bez talentu“ Pavla Štechmilera, výstavní síně v někdejší synagoze kadaňského mistra fantazie Herberta Kiszu a konečně nejčerstvěji je to Mantichora v Nové výstavní síni pod Vysokou bránou.
Bájné zvíře Mantichoru – příšeru mající tři řady zubů spojených na způsob hřebene, lidskou tvář a uši, modré oči, lví tělo krvavě červené barvy a ocas zakončený ostnem jako u štíra a vydechující svými nozdrami hrůzu samot, s hlasem připomínajícím píšťalu, kombinovanou s trubkou… – si pětice umělců zvolila jako živoucí symbol snové a podvědomé hrůzy z moderního života, jak bývá také definován surrealismus, umělecký směr, který v Čechách třicátých let proslavila mimo jiné také v Rakovníku vzniklá skupina RA, vedená Václavem Zykmundem.

Mantichora je i jedním z trojrozměrných exponátů výstavy a po věšteckých slovech člena skupiny Jana Kohouta, že surrealismus nehyne, košatí a vydává zajímavé plody, se dokonce vydala, naštěstí ovládaná jejím autorem Přemyslem Martincem, mezi přítomné.
O činorodé obludě Mantichoře je v reprezentativním katalogu vydaného Rabasovou galerií uvedeno mnoho vážně míněných myšlenek a rozborů. Ale především je třeba tuhle výstavu, jakou patrně nikdy Rakovník ve své výstavnické historii neinstaloval, vidět.

Tolik fantazie bez hranic, recese, tolik promakaného humoru, úsilí, a jak píše Roman Telerovský – nutkání, tvořivosti, hry – tu pohromadě ještě nebylo. Co autor, to svébytný umělec – malíř, sochař, básník, fotograf – a přeci dohromady „jedna bytost, která se po vykonané práci opět rozpustí do zcela samostatných jedinců“ (Bruno Kolařík). V Rakovníku na Přemysla Martince s jeho fantomy, Kateřinu Piňosovou proměňující labutě na pávy, na Lucii Hruškovou a její filozofující květomluvu, na gruntovního surrealistu, fotografa Andrea Lasse, a na nenapodobitelného tvůrce nejroztodivnějších objektů (Humanitární puška, Rituální vidle, používané při nočním obřadu „Vynášení chleba“, Oltář sv. Myšky, otrávené křesťany…) Jana Kohouta.
Přijďte, smích uzdravuje. A tady je ho ( a nejen smíchu) na rozdávání.
Mantichora potrvá do 9. března.