Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý klient má osobního pracovníka

Nové Strašecí/ První díl rozhovoru s ředitelkou Domova seniorů v Novém Strašecí Miluší Jůnovou

11.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační obrázekFoto: Archiv HD

Připravili jsme pro vás dvoudílný rozhovor týkající tématu péče o seniory.

Dostává se v dnešní době péči o seniory tolik pozornosti, kolik by si zasloužila?

Celkově ano. Velmi záleží na tom, v jakém regionu senior žije. Tam, kde již funguje komunitní plánování sociálních služeb, čili zajišťování dostupnosti sociálních služeb, je zajištěna i péče o seniory. Při komunitním plánování se lidé sami podílejí na plánování toho, o čem se domnívají, že jim vyhovuje a naplňuje jejich potřeby. Důležitým aspektem v péči o seniory je také kdo, jak a jakou péči seniorům poskytuje. Poskytovatel je ten, který sociální službu nabízí, přičemž vychází nejen ze zákona O sociálních službách, ale především z individuálního přístupu k seniorům a jejich potřebám.

Jak byste hodnotila v této sféře období před a po revoluci?

Období před revolucí mohu hodnotit pouze z pozice zdravotní sestry pracující v geriatrii. O seniorech se příliš nemluvilo, tak jako o lidech se zdravotním postižením. Dostali své důchody, a když už nebyli schopni sebepéče, byli umístěni i proti své vůli do domova důchodců. Ve velké okresní nemocnici pracovala jedna sociální pracovnice, která zajišťovala nemocné od kojenců po seniory. Vypsala žádost o umístění do ústavu sociální péče, podala na příslušný úřad a senior čekal na interním oddělení třeba několik let. V rámci sociálních služeb však existovala dobře fungující pečovatelská služba.
Po revoluci došlo k pozitivním změnám ve zdravotnictví i sociálních službách. Vznikaly agentury zdravotní domácí péče, začala spolupráce sociálních pracovníků s poskytovateli sociálních služeb a jejich částečná provázanost. V sociální oblasti vznikaly domovinky, denní a týdenní stacionáře a geriatrická centra, která využívali především senioři. V posledních letech i linky důvěry pro seniory, odlehčovací služby pro pečující o seniory. Nyní jsou i pestré nabídky služeb v oblasti vzdělávání, vznikly Univerzity 3. věku, různé seniorské kurzy a kluby. Podstatou současné sociální služby pro samotné uživatele je uplatnění jejich vlastní vůle, respektování a ochrana osobních práv, individuální přístup a zajištění pokračování hodnotného života i v instituci, jakou je domov seniorů.

Přenesme se do budoucnosti. Řekněme, že je rok 2050 a vy máte neomezené možnosti. Jak si tedy představujete fungování domova
a život v něm?

Rok 2050 není tak daleká budoucnost. V té době bude má generace patřit mezi 90desátníky, což je reálné. Představuji si řízení života v malém seniorském penzionu, kde bude nejvíce 15 obyvatel, zásadně v jednolůžkových pokojích, vybavených podle přání klienta nebo vlastním nábytkem. Bytové jednotky klientů budou vybaveny vlastním hygienickým zařízení, signalizací a moderními komunikačními systémy. Součástí domova bude přepravní systém, jehož klient v případě imobility využije pro návštěvu lékaře, kulturního zařízení, kadeřníka nebo úřadu, bude samostatný.
Tato představa se stává skutečností již v této době, snažíme se pomalu k této vizi propracovat, nové domovy vznikají na této myšlence a ty staré se přestavují, modernizují, snižuje se počet klientů domovů. Stále však bude platit pravidlo, že vždy záleží na lidech, kteří si tuto profesi pracovníků v sociálních službách zvolili a s jakou úctou k ní přistupují a o seniory pečují.

Ve většině případů brání realizaci nových projektů nedostatek finančních prostředků, ale co například psychická pohoda pracovníků sociálních služeb a zaujetí pro práci, jak velkou roli sehrává tento faktor? Snažíte se zlepšovat podmínky i pro personál?

Problém vidím zejména v nedocenění práce pracovníků sociálních služeb a jejich nízkému platovému ohodnocení, které vzhledem ke sníženým dotacím nelze zvýšit nebo jen minimálně. Platy jsou nízké a zdaleka nedosahují celostátního průměru. Zdravotní sestry jsou proti jiným profesím ve zvýhodnění.
Zvyšujeme počet pracovníků přímé péče, každý klient domova má svého osobního pracovníka, který zná jeho potřeby, přání i zájmy. Pohoda pracovníků je klíčová, snažíme se proto, aby jich byl dostatek i v případě nemocnosti. Ne vždy se to podaří. Pracovníci mají možnost vzdělávání, jsou pravidelně supervidováni odborným pracovníkem. V současné době se pracovníci školí v bazální stimulaci, ošetřování chronických ran, supervizi. Pořádáme pravidelné interní semináře, zúčastňují se seminářů a školení pořádaných vzdělávacími institucemi. Odebírají odborný tisk z oblasti sociální péče i zdravotnictví. K dispozici mají odpočinkovou místnost, pitný režim, stravování, příspěvky na kulturu, masáže i relaxaci v době dovolené a 2x ročně balíček vitamínových preparátů.

Mgr. Miluše Jůnová
Původní profesí zdravotní sestra s 20 letou nemocniční praxí v interních a geriatrických oborech, od roku 1996 se zaměřila na sociální oblast,pracovala jako sociální pracovnice v GaRC Kladno, vystudovala Vyšší odbornou školu sociálně právní v Praze a Zdravotně sociální fakultu v Českých Budějovicích obor: Psychosociální péče o postižené děti, dospělé a staré osoby (sociální práce a speciální pedagogiku).

11.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.
AKTUALIZOVÁNO

Rozhádaná středočeská koalice se dohodla, že bude jednat dál

I. B třída: Dočká se Lužná prvních bodů

Rakovnicko - Fotbalisty Sparty Lužná čeká v dalším kole I. B třídy Braškov, dočká se nováček prvních bodů v soutěži?  

V sobotu si pochutnáte na grilovaných rybách

Lišany /FOTOGALERIE/ - Rybáři z místní rybářské organizace v Rakovníku vylovily z rybníka v Lišanech zhruba dvanáct metráků ryb. Největší výlov pořádají ale až tuto sobotu, a to na Žákovském rybníku u Šamotky. Těšit se můžete nejen na zajímavou podívanou, ale chybět nebude ani grilování a ochutnávka ryb.

Volby na Rakovnicku: i cestou do hospody

Rakovnicko /INFOGRAFIKA/ - Už jen několik málo hodin dělí občany naší země od začátku letošních parlamentních voleb. Jen na Rakovnicku zamíří do volebních místností desítky tisíc voličů. Vše vypukne úderem dnešní čtrnácté hodiny, což je i čas, kdy se volební místnosti v sobotu uzavřou a začne netrpělivě očekávané sčítání hlasů. 

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Benátky nad Jizerou /ROZHOVOR/ – Aby mohl bez problémů reprezentovat v malém fotbale, změnil v létě v tom velkém svou adresu. Už jako opora Benátek se František Hakl podílel na titulu mistra světa, když v Tunisku se skvěle vyladěným českým výběrem ani jednou nezaváhal a po finále s Mexikem (3:0) zvedl vítěznou trofej. Nejen o šampionátu, ale také o přestupu v rámci dvou sousedních účastníků ČFL se sedmadvacetiletý obránce rozpovídal v rozhovoru pro středočeský Deník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení