Hodně lidí sportuje. A pro ně mají prodejci vybavení a oblečení zatím dobré zprávy.
„U sportovních potřeb ke zvýšení prodejních cen nedošlo, a ani nemáme informace o tom, že by se naši dodavatelé k tomu chystali. Dokonce některé výrobky zlevnily. To zatím platí i o potřebách pro rybáře, ale tam je teď klidový čas a rybáři nenakupují,“ řekly Rakovnickému deníku dámy z rakovnické prodejny Sportovních a rybářských potřeb Šimůnková.
To potvrdil i provozovatel další prodejny sportovních potřeb Sport U brány Václav Šťastný: „Podle cen v nových katalozích jsou ceny i o několik procent nižší. Je to lepším poměrem koruny k euru.“
Podobnou odpověď jsme dostali i v prodejně sportovního oblečení SAM 73.
„Zatím probíhají výprodeje stávající kolekce. Nové zboží máme dostat někdy v únoru, ale jaké ceny ve srovnání s loňskými budou, nevíme. O nějakém zdražování se zatím nemluví,“ zněla odpověď slečny Moniky Janečkové za pultem prodejny.
A co vlastní pohyb? Navštívíme třeba rakovnický bazén a pak si půjdeme zahrát golf.
Rakovnický bazén vyhlásil změnu cen už na počátku prosince loňského roku. A to směrem dolů. Hlavně pro pravidelné milovníky plavání a saunování je připraveno deset cenových balíčků, vhodnou kombinací využití jednotlivých možností tak lze snížit vstupné i o čtyřicet procent.
„Vstupné do golfového areálu zůstává stejné jako loni, tedy 40 korun pro dospělé a 30 pro mládež. Zatím je měnit nemíníme,“ zakončil sérii dobrých zpráv pro sportuchtivé předseda Golf Clubu 85 Rakovník Jaroslav Řehák.
Trochu horší zprávu ale máme pro fanoušky knih. Do cen literatury se promítlo zvýšení DPH z 5 na 9 procent.
„Knihy všeobecně zdražily o čtyři procenta zvýšeného DPH. Někde se to promítlo přímým zvýšením ceny na pultu, jiní nakladatelé snížili rabat pro obchodníky, a tak čtenáři zvýšení ceny nepocítí až tolik. V každém případě se trošku obávám, jak se tato úprava ceny projeví v zájmu a prodeji. Kniha totiž není k životu nutná, jako třeba potraviny, ale věřím, že lidé číst budou i nadále,“ shodly se majitelky prodejny Knihkupectví M&K na rakovnickém Husově náměstí Eva Martinovská a Vlasta Kratochvílová.
Kdo nechce knihy kupovat, může zajít do knihovny. Jen ta rakovnická nabízí téměř 90 000 titulů. „Rakovnická knihovna ceny nijak neupravovala. Stále tedy platí dospělí roční zápisné 150 korun, důchodci 75 a děti 50 korun,“ řekla Deníku ředitelka Milena Křikavová.
Volný čas lze také využít k návštěvě kina nebo divadla.
„Rakovnické kulturní centrum ceny nemění a doufám, že pro nájemce prostor zůstanou stejné i po celý rok 2008. Ceny vstupného jsou ale závislé na honorářích pro učinkující jednotlivých pořadů, a to nelze nijak ovlivnit,“ sdělil nám ředitel Kulturního centra v Rakovníku Jiří Karel.
Volno ale může znamenat pro někoho jen lehnout si k televizi a užívat si pasivních zážitků před zářící obrazovkou.
Pro televizní fajnšmekry je ale tato činnost od nového roku dražší. V roce 2007 byly koncesionářské poplatky, tedy povinná platba majitele televizoru 120 korun, od nového roku je to 135 korun měsíčně. To musí platit všichni. Satelitní nebo kabelová televize už dnes ale také není ničím neobvyklým. „Kabelovka“ funguje i v Rakovníku a má tři nabídky lišící se počtem programů. Ta nejrozšířenější čítá 32 programů a v roce 2007 stála 323 korun.
„Ceny jsme pro zákazníky nezvyšovali, hlavně proto, že chceme mít jasno, jaké dopady bude mít na naše aktivity nový zákon o digitálním vysílání. Uvažujeme však o – ale opravdu mírné – úpravě cen v souvislosti s plánovaným zlepšením nabídky společnosti, kdy budeme muset promítnout do cen služeb také inflaci. Své klienty však upozorníme dopředu sami,“ řekl na téma zdražení služeb šéf společnosti FCA TV Josef Veselý.
Trávit volný čas aktivně a podle svých představ po Novém roce zas tolik korun navíc stát nebude. Připlatíme si však za dopravu, a pokud to bude nutné, za servisní služby našeho vybavení, pak ano. Ale to je zase trochu jiná písnička.