„Nemohu pochopit, proč silničáři jedou se zdviženou radlicí, když na silnici je tolik sněhu. Na Rakovník se dneska vydá snad jen blázen,“ nechal se slyšet včera odpoledne jeden z hostů křivoklátského hotelu U Sýkorů a pohled na křižovatku před budovou mu tak trochu dával jednoznačně za pravdu.
Komunikaci vedoucí městysem spravuje rakovnická pobočka ČNES dopravní stavby s.r.o.
„K situaci na silnicích vám nebudu nic říkat,“ odbyla nás Nina Kleindienstová, asistentka manažera.
To výrobní ředitel společnosti Jiří Černý byl ochotnější: „Naší prioritou, ale i všech našich zaměstnanců a spolupracovníků, je zodpovědnost za dobrou práci. Byl bych nerad, kdyby některé vozidlo jezdilo jen tak po silnici a nedělalo to, co má. Křivoklát také patří do naší působnosti, ale je svou členitostí i nutností ochrany přírody specifický. Přesto i tam pomocí radlic a drtě silnice upravujeme, jak to nejlépe jde.“
Přesto, že snad každý z řidičů si občas na silničáře zanadává, všem je určitě jasné, že práce mají přímo nad hlavu. „Na Rakovnicku máme na starosti celkem 442 kilometry silnic, a to jak I. třídy majitele Silnic a dálnice CŘ, tak II. a III. třídy v majetku kraje. Samozřejmě podle plánu nejdříve vyjíždíme na šestku a pak na ostatní komunikace. V neděli bylo v akci celkem osm sypačů, čtyřiadvacet traktorů s radlicí a jedna předsazená radlice. Při údržbě jsme jen za víkend využili 35 tun soli a 130 tun drtě,“ doplnil informaci Jiří Černý.
Také v Rakovníku jako takovém předpovědi meteorologů nějak nevyšly a se sobotou přišel déšť, v noci pak vystřídaný sněžením. Nelze popřít, že se s dárkem z nebes nebojovalo.
„Už v sobotu okolo půl osmé večer vyjelo pět vozů s chemickým posypem (klasická posypová sůl zvlhčovaná solankou), v noci mezi čtvrt na čtyři až sedmou ráno pak znovu jezdilo pět vozidel. V neděli přes den jsme pluhovali a v noci na pondělí znovu poslali do ulic jak vozy s chemickým posypem, tak traktor s pluhem,“ udělal pro nás výčet z knihy údržby jednatel ÚMK Rakovník Milan Gašpárek, jehož muži a technika se starají o průchodnost komunikací i chodníků ve městě.
Naštěstí i řidiči, pokud už raději nenechali své plechové miláčky doma a museli na silnici, zbytečně neriskovali.
„Během víkendu došlo jen ke čtyřem nehodám“, sdělil Rakovnickému deníku zástupce vedoucího rakovnického DI Ladislav Heller.
Podrobnosti najdete na této stránce níže.