„Před dvěma měsíci se Pavel Štechmiler objevil v Rabasově galerii, v ruce desky. Zeptal se, jestli bych se nechtěl podívat. Desky otevřel a já si sednul,“ zahájil hned po mladým Michalem Štenglem suverénně zahraném Buggi letošní první výstavu v rakovnické radnici ředitel Rabasovy galerie Václav Zoubek.
Autorem je kolešovský řidič autobusu. V době čekání na dobu svého odjezdu, většinou v Praze, si prostě místo obvyklé šoférské činnosti dá desky na volant, na ně čtvrtku papíru a kreslí. Fantasticky, protože právě fantaskní kresba je oborem, který mu učaroval a který se podle Václava Zoubka promotává dějinami umění po dnešní dny vlastně už od Egypta.
Na škole, jak to někdy bývá, nad ním ale učitelé kreslení často lámali hůl. Byl svůj a nejvíc ho bavilo, když dostal za úkol namalovat lebku. Dnes je ve světě komiksu uznávaným tvůrcem, spolupracujícím především s časopisem Ikare. Vystavený komiks Burácení hromu si nakreslil jen tak pro sebe podle přečtené povídky.
S novým rokem se tedy v Rakovníku vynořila výtvarná osobnost, o níž ještě uslyšíme. O chuť a nápady nemá nouzi.
Je zajímavé, že výstava čistokrevného komiksu a pastelkami kolorovaných fantaskních perokreseb talentovaného výtvarného samouka Pavla Štechmilera, absolventa novostrašeckého středního zemědělského učiliště, báječně zapadá do současné série výstav blízkých si právě tvůrčí fantazií. Až do 31. ledna je možné ve výstavních síních Rabasovy galerie zhlédnout obrazy a grafiky Herberta Kiszy a příští čtvrtek zahájí v Nové síni pod Vysokou bránou svoji výstavu skupina surrealistů Mantichora.