Co se to děje? Něco nám hrozí? Máme se schovat, anebo připravit na evakuaci? Proč občané Rakovníka tak reagovali? Slyšeli sirénu, ale nikdo je před touto zkouškou řádně neinformoval. I proto se obávali po právu. První informaci pro veřejnost, že se jedná pouze o zkoušku nového poplachového systému, podal Rakovnický deník prostřednictvím aktuálního webového zpravodajství.

Zkouška sirény, která proběhla v podvečer ve čtvrtek, trvala několik desítek minut. Vyděšení obyvatelé proto začali ihned vytáčet číslo Městské policie Rakovník. Stejně tak jsme učinili i my.

„Jste už dnes asi šedesátá, kdo kvůli tomu hlášení a siréně volá. Již jsme do Rakony volali a upozornili je na to, že by měli svůj záměr zkoušet sirény předem ohlásit,“ odpověděl na dotaz naší redaktorky ve čtvrtek službu konající městský strážník.

O záměru odzkoušet poplachový systém nevěděla ani rakovnická radnice.

„Bohužel o včerejší zkoušce elektronických sirén, umožňujících na rozdíl od běžné sirény i mluvené slovo, nebyl Městský úřad Rakovník informován,“ vyjádřil se tiskový mluvčí Jan Polák.

Podle sdělení odboru obrany a ochrany Městského úřadu v Rakovníku se jednalo o další zkoušku poplachového systému firmy Procter & Gamble. Ta se navíc hájí tím, že informovala rakovnickou státní policii a také místní hasičský záchranný sbor.

„Pracovníci odboru obrany a ochrany Městského úřadu Rakovník se ihned v ranních pátečních hodinách spojili s odpovědnými pracovníky Rakony a upozornili je na povinnost oznámení cvičného poplachu Městskému úřadu Rakovník, starostovi města a Městské policii Rakovník,“ sdělil kroky, které podnikl odbor následující den, tiskový mluvčí rakovnické radnice Jan Polák.

Občané si navíc stěžovali, že mluvenému slovu ani nebylo rozumět.

„Byl to hrozný rámus. Někdo něco říkal, ale nebylo rozumět ani slovo, takže jsem se nic nedozvěděla,“ vyjádřila se pro Deník Lenka z Vojanovy ulice. V našem informativním článku na webu se ihned objevil příspěvěk v diskuzi. Čtenář pod nickem Tomáš napsal: „Už to bylo tolikrát. Myslím si, že taková věc se má hlásit. S Rakonou jsou problémy pořád.“

Navíc odpovědní pracovníci z firmy Procter & Gamble tvrdí, že se již veřejnosti omluvili prostřednictvím našeho Deníku. Na to musíme zareagovat pouze slovy, že se tak nestalo.

O zázračně pěnící vodě jsme vás informovali zde. Najdete zde i video a fotografie.
Hlásit se to prostě musí

Firma Procter & Gamble, bývalá Rakona, se v poslední době stává strašákem řady občanů Rakovníka. Když už do jisté míry vyprchají zprávy o zázračné pěnící vodě, vyděsí fabrika, pracující s chemikáliemi, občany Rakovníka k smrti zkoušením poplachového systému, aniž by předem informovala příslušné úřady, ale především občany. Takže hasiči a státní policie věděli, oč jde, jen my, prostí občané, jsem se strachovali. Na druhou stranu nelze Rakoně upřít fakt, že zkoušením svých poplachových systémů nám dává svým způsobem najevo zájem o naši bezpečnost. Jen abychom příště nemáchli rukou nad sirénou, místo toho, abychom utíkali …